W debacie zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz Koalicję Klimatyczną, wzięło udział ponad 200 osób, w tym m.in. naukowcy, politycy, samorządowcy, przedstawiciele sektora rolniczego, przedstawiciele organizacji pozarządowych, ekolodzy, aktywiści, studenci oraz uczniowie szkół średnich.
Celem debaty było zdiagnozowanie obecnego wpływu rolnictwa i sektora produkcji żywności na klimat i przyrodę w Polsce, a następnie przygotowanie raportu i zestawu zaleceń i rekomendacji dla prawodawców. Debata ma powtarzać się cyklicznie i zdawać sprawę z postępów we wdrażaniu działań w tym obszarze.
„Świat skupił się na tym, żeby zminimalizować, zatrzymać wzrost temperatury, żeby chronić nasz klimat. Stanowczo za mało się jednak mówi, a jeszcze mniej się robi jeśli chodzi o postępują- cą degradację środowiska. Ten proces jest coraz szybszy. Głównym winowajcą jest przemysłowy system produkcji żywności. Nie ma lepszego czasu, żeby wreszcie z determinacją żegnać przemy- słowy system produkcji żywności, żeby postawić na żywność, którą się produkuje, szanując jedno-cześnie środowisko. Wygramy podwójnie – uratujemy środowisko naturalne i nasze zdrowie” – powiedział dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ i inicjator debaty.
Raport z debaty zawiera podsumowanie trzech uzupełniających się tematycznie sesji poświęconych:
- przemysłowemu systemowi produkcji żywności,
- bioróżnorodności
- wyzwaniom stojącym przed polskim rolnictwem w związku ze zmianami klimatycznymi.
W ramach każdej z sesji przedstawiono diagnozę problemu, propozycje rozwiązania i przewidywane skutki ich wdrożenia. Wnioski końcowe z debaty obejmują opis gotowych, kompleksowych rozwiązań, w tym transformacji systemu przemysłowej produkcji żywności – kluczowej dla poprawy zdrowia człowieka, stanu środowiska naturalnego i zmniejszenia emisji CO2.
Rozwiązania adresowane są do przedstawicieli organów władzy ustawodawczej, a dotyczą m.in. opracowania długofalowej polityki rolnej państwa, w tym długoterminowego planu rozwoju rolnictwa ekologicznego, które byłyby realizowane przez kolejne rządy, wprowadzenie moratorium na budowę nowych ferm przemysłowych w Polsce oraz stopniową likwidację starych czy wdrożenie rozwiązań prawnych i finansowych zachęcających rolników do stosowania metod sprzyjających bioróżnorodności, ochronie klimatu i wód.
Punktem wyjścia do wdrażania rekomendowanych działań mogą stać się analizy zawarte w załączonym raporcie z debaty oraz obywatelski projekt ustawy o ochronie klimatu przygotowany przez Koalicję Klimatyczną.
W najbliższych miesiącach Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wspierana przez naukowców oraz ekspertów m.in. z Koalicji Klimatycznej, rozpocznie również prace nad przygotowaniem scenariuszy przejścia od przemysłowego systemu produkcji żywności do systemu przyjaznego dla środowiska naturalnego.
Raport oraz relacje filmowe z z poszczególnych sesji dostępne są tutaj: https://wsiz.edu.pl/ogolnopolska-debata-nasza-planeta/