W tym roku klimat ponownie wrócił na listę priorytetów polityki światowej. Przyczyniło się do tego opublikowanie we wrześniu podsumowania najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
„Jeśli chcemy ograniczyć wzrost temperatury do 2°C tak, by koszt transformacji był możliwy do zaakceptowania, musimy między 2010 a 2050 r. ograniczyć świtowe emisje o 40-70%, a do roku 2100 emisje muszą spaść do zera. Nie mamy już czasu na kolejne dyskusje. Teraz każdy rok zwłoki w ograniczaniu emisji i dostosowywaniu się do zachodzących obecnie zmian będzie nieodłącznie związany z rosnącymi stratami gospodarczymi i społecznymi” – wyjaśnia Urszula Stefanowicz, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
W ocenie Koalicji Klimatycznej porozumienie musi być zawarte w 2015 roku. Najnowszy raport IPCC nie pozostawia wątpliwości: sytuacja jest alarmująca. Najważniejsi światowi politycy zdają sobie z tego sprawę. Świadczy o tym choćby zorganizowanie przez Sekretarza Generalnego ONZ 23 września Szczytu światowych przywódców w Nowym Jorku, poświęconego ochronie klimatu. Prezydent Barack Obama wspólnie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem 11 listopada ogłosił cel redukcji emisji dla USA na rok 2025 – 26 do 28% poniżej poziomu z 2005 roku (14-16% poniżej poziomu z 1990 roku). Chiny zadeklarowały zatrzymanie wzrostu emisji do 2030 roku. Unia Europejska również przyjęła swoje cele redukcyjne, rozwoju odnawialnych źródeł i poprawy efektywności na okres po 2020 roku. Nie są to cele wystarczająco wysokie z punktu widzenia ochrony klimatu, ale stanowią wyraźny punkt zwrotny, tak jak i uwzględnienie zmian klimatu we wnioskach z australijskiego Szczytu G20.
„Wszystkie państwa świata, w tym także Polska, muszą zademonstrować na Szczycie Klimatycznym w Limie zdolność do kompromisu i chęć wspólnego wyjścia z kryzysu klimatycznego. Muszą znaleźć sposób na pogodzenie bieżących potrzeb poszczególnych krajów i zapewnienia bezpiecznej przyszłości ich obywateli” – powiedział Zbigniew Karaczun, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego, Oddział Mazowiecki.
Przydatne źródła informacji o COP:
Strona oficjalna Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu: http://unfccc.int/2860.php, ma ona także swój newsroom: http://newsroom.unfccc.int/
COP20 – informacje na stronie UNFCCC: http://unfccc.int/meetings/lima_dec_2014/meeting/8141.php
Informacje z COP20 w portalu ChronmyKlimat.pl: http://www.chronmyklimat.pl/szukaj/?q=cop20
Strona COP20 utworzona przez organizatorów – rząd Peru: http://www.cop20lima.org/
Strona organizacji znanej z bardzo rzetelnego i obiektywnego raportowania rozmów dot. polityki środowiskowej – Międzynarodowego Instytutu Zrównoważonego Rozwoju: http://www.iisd.ca/ oraz zakładka na COP20: http://www.iisd.ca/climate/cop20/
Strona CAN International: http://www.climatenetwork.org/
Stanowiska dot. polityki międzynarodowej oraz przydatne materiały można też znaleźć na innych stronach sieci organizacji pozarządowych:
Strona CAN Europe: http://www.climnet.org/
Strona FoE International: http://www.foei.org/en
Strona FoE Europe: http://www.foeeurope.org/