Celem spotkania jest pogłębienie debaty publicznej dot. korzyści społecznych towarzyszących wdrażaniu gospodarki neutralnej klimatycznie do 2050 roku oraz poprawie bezpieczeństwa energetycznego UE i Polski. Jego organizatorami są Koalicja Klimatyczna, Climate Action Network Europe (CAN Europe) oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE). Szczegółowy program konferencji w załączniku oraz na stronie Koalicji Klimatycznej. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Polki i Polacy nie mają wątpliwości: klimat się zmienia, a Polska powinna podążać ścieżką ambitnej transformacji energetycznej. Jednocześnie praktyczna implementacja zielonych polityk może budzić kontrowersje, a niekiedy opór. Rozwiązaniem nie jest jednak rezygnacja z ambitnych planów i celów. Polki i Polacy nie tylko dostrzegają zagrożenia związane ze zmianami klimatu i widzą potrzebę ich zwalczania, ale – co być może ważniejsze – w przyjaznych klimatowi politykach dostrzegają szansę na rozwój i drogę ku poprawie jakości życia – mówi Adam Traczyk, dyrektor zarządzający More in Common Polska oraz uczestnik panelu komunikacyjnego. – Kluczem do udanej transformacji jest więc postawienie w jej centrum człowieka i jego potrzeb. Tak, aby każdy z nas czuł polityka klimatyczna pracuje dla nas, a nie my dla polityki klimatycznej. Zamiast być kolejnym ciężarem na naszych barkach polityka klimatyczna musi służyć nie tylko ochronie przyrody i klimatu, ale także pozytywnie wpływać na codzienne życie: ceny energii, jakość i koszty żywności, zdrowie, gospodarkę i nowe miejsca pracy oraz na bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną. Budowanie silniejszego konsensusu na rzecz klimatu musi uwzględniać polską specyfikę, być zakorzenione w potrzebach społecznych i odpowiadać na obawy wszystkich, bez dzielenia obywateli na lepszych i gorszych w zależności od ich stosunku do ochrony środowiska i klimatu. Politycy natomiast muszą być wiarygodnymi przewodnikami w tym procesie, a nie siewcami niepokoju.
Podczas konferencji eksperci, przedstawiciele: Komisji Europejskiej, rządu, biznesu, organizacji pozarządowych i samorządu oraz pracownicy zielonego sektora będą mieć okazję do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nawiązania kontaktów z czołowymi ekspertami. Dwa panele dyskusyjne obejmować będą następujące zagadnienia:
Panel polityczny
- Jak działać na rzecz zwiększenia sprawiedliwości społecznej polityki klimatycznej bez osłabiania jej celów?
- Jak polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej może wpłynąć na agendę klimatyczną Unii Europejskiej, w tym regulacje unijne takie jak ETS2? Jak powinno wyglądać ich wdrażanie na poziomie krajowym (Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu, Społeczny Plan Klimatyczny, inne)?
- Jak osiągnąć optymalizację korzyści i minimalizację kosztów społecznych? Jak włączać społeczeństwo w procesy kształtowania i realizacji polityki klimatycznej?
Moderacja: Wojciech Szymalski, Instytut na rzecz Ekorozwoju
Panel komunikacyjny
- Jak przybliżać społeczeństwu unijną politykę energetyczno-klimatyczną oraz regulacje i działania służące jej wdrażaniu w państwach członkowskich?
- Jakich narracji i metod komunikacji potrzebujemy w obliczu nasilającej się dezinformacji klimatycznej, niezadowolenia z niektórych polityk unijnych oraz niskiej świadomości korzyści ekonomiczno-społecznych związanych z ich wdrożeniem?
- Jak mówić o działaniach dla klimatu w taki sposób, by budować akceptację dla rozwiązań służących ograniczaniu emisji?
Moderacja: Robert Jurszo, dziennikarz i publicysta, wyborcza.pl
W gronie ekspertów z zakresu polityki klimatycznej, energetyki, komunikacji, nauk społecznych, edukacji klimatycznej i działania mediów znaleźli się: Hubert Różyk (dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji MKiŚ), Adrian Kondaszewski, (dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych MKiŚ), Adam Traczyk (dyrektor zarządzający More in Common Polska), Justyna Ochędzan (prezeska Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych), Maciej Zaboronek (ekspert ds. polityki klimatycznej, Wydział Polityki Gospodarczej OPZZ), Joanna Furmaga (prezeska Polskiej Zielonej Sieci), Krzysztof Stańko (zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa), Aleksandra Bełdowicz (dziennikarka Rzeczpospolitej w serwisie klimat.rp.pl), Marta Piechocka-Nowakowska (socjolożka, edukatorka - Biblioteki dla klimatu) oraz Anna Siewiorek (Senior Campaign Lead, Fundacja Climate&Strategy).
Konferencja odbywa się 19 marca 2025 roku w Centrum Konferencyjnym Zielna, ul. Zielna 37 w Warszawie. Aby wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o rejestrację do 14 marca 2025.
Program konferencji jest dostępny TUTAJ.