7 faktów o klimacie z 2024 roku – by budować nadzieję na 2025!

7 faktów o klimacie z 2024 roku – by budować nadzieję na 2025!

7 faktów o klimacie z 2024 roku – by budować nadzieję na 2025!


20 grudnia 2024

Miniony rok dostarczał zatrważających dla klimatu i przyrody zdarzeń oraz danych. Jednak, choć trudniej to zauważyć, pozytywne zmiany w tym obszarze też mają miejsce. Niech te dające nadzieję informacje naładują Wam baterie do działania dla klimatu i przyrody w 2025 roku.

 

1. Energia odnawialna bije rekord za rekordem

Z danych think tanku Ember wynika, że ​​ponad 30 procent światowej energii elektrycznej jest obecnie wytwarzane przy użyciu odnawialnych źródeł energii, a Unia Europejska znacznie wyprzedza tę światową średnią – produkując z OZE 44 proc. energii. W efekcie czyste źródła energii pomogły spowolnić wzrost wykorzystania paliw kopalnych o prawie dwie trzecie w ciągu ostatnich 10 lat.

Po raz pierwszy od stycznia do czerwca 2024 roku sama tylko energia wiatrowa i słoneczna wygenerowały w UE więcej energii elektrycznej niż paliwa kopalne. Poziom energii elektrycznej pochodzącej z wiatru i słońca wzrósł do najwyższego w historii poziomu 30 procent, w porównaniu z 27 procent pochodzącymi z paliw kopalnych.

2. Chiny osiągnęły cel rozwoju energii odnawialnej 6 lat przed czasem

Chiny dodały w tym roku tyle mocy wytwórczych z OZE, że do lipca przekroczyły cel zainstalowania 1200 gigawatów (GW) czystej energii do 2030 r. Chiny wdrażają więcej energii słonecznej, wiatrowej i pojazdów elektrycznych niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Dla porównania – przewiduje się, że do końca 2024 r. Stany Zjednoczone zainstalują rekordową moc modułów słonecznych o mocy 50 GW.

3. Węgiel odchodzi w przeszłość

30 września Wielka Brytania jako pierwszy kraj z grupy G7 zrezygnowała z energetyki węglowej. Ostatnia elektrownia węglowa w Ratcliffe-on-Soar w Nottinghamshire została „odłączona” od sieci energetycznej, co zakończyło 142-letnią historię spalania węgla w Wielkiej Brytanii do celów wytwarzania energii elektrycznej. Projekty coal-to-clean rozwijają się jednak na całym świecie, generując nowe miejsca pracy i czystą energię. 

4. Baterie: spadają ceny, a rośnie dostępność

W ciągu niecałych 15 lat koszty baterii (dla elektryków oraz magazynów energii) spadły o ponad 90%, co stanowi jeden z najszybszych spadków, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w czystych technologiach – wynika z informacji Międzynarodowej Agencji Energii (IEA). Trend ten ma się utrzymać, a jego skutkiem jest m.in. poprawa dostępności elektrycznych samochodów.

5. Polski miks energetyczny zmienia się na lepsze

We wrześniu po raz pierwszy w historii polskiej energetyki z węgla wyprodukowaliśmy mniej niż połowę energii. Jednocześnie spadły też emisje dwutlenku węgla – o 20 proc. w porównaniu z wrześniem poprzedniego roku. 

Do rekordowego poziomu wzrosła natomiast produkcja ze źródeł odnawialnych, które dostarczyły nam 36,8 proc. całej energii elektrycznej. To kolejny tegoroczny rekord po majowym 35,9 proc.

6. Historyczny wyrok w sprawie klimatu i praw człowieka

W tym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, że bierność polityków w ochronie klimatu danego kraju narusza prawa człowieka ze względu na poważne skutki dla zdrowia, oraz jakości życia. Wyrok  w sprawie Verein KlimaSeniorinnen, którą wytoczyły Szwajcarii cztery kobiety w podeszłym wieku, jest ostateczny i stanowi precedens, który otwiera możliwość skarżenia państw za niezbyt zdecydowane działania na rzecz ochrony klimatu.

7. Pieniądze na ochronę przyrody

Sześć krajów europejskich przekazało nowe środki największemu na świecie funduszowi na rzecz różnorodności biologicznej znanemu jako The Global Biodiversity Framework Fund (GBFF). Austria, Dania, Francja, Niemcy, Norwegia i Wielka Brytania ogłosiły nowe finansowanie na szczycie ONZ w sprawie różnorodności biologicznej COP16, który odbył się w Kolumbii w październiku.