Włącz się do zmian – Godzina dla Ziemi

Włącz się do zmian – Godzina dla Ziemi

Włącz się do zmian – Godzina dla Ziemi


28 marca 2014

W sobotę, 29 marca o 20:30 czasu lokalnego na całym świecie, na 60 minut zgasły światła w milionach domów. Godzina dla Ziemi WWF w tym roku zjednoczyła mieszkańców 158 państw na wszystkich kontynentach.

Celem akcji jest przypomnienie, że Ziemia to nasz wspólny dom, a nasze codzienne wybory mają wpływ na stan środowiska naturalnego. Włącz się do zmian na godzinadlaziemi.wwf.pl i pobierz ekologiczny poradnik na swój telefon! – zachęca WWF Polska, organizator akcji.

Gasząc światło na symboliczną Godzinę dla Ziemi, dajemy sygnał, że chcemy żyć na bardziej zielonej planecie i że jesteśmy gotowi na zmiany, które wykraczają daleko poza jeden wieczór w roku – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. Życie w sposób bardziej przyjazny środowisku to suma drobnych codziennych działań – gaszenie zbędnego światła, segregacja śmieci czy wybór lokalnych produktów, w tym sezonowych warzyw i owoców. Te proste, codzienne działania mają znaczenie! A Godzina dla Ziemi ma nam o tym przypomnieć.

Od jej narodzin w Sydney w Australii, osiem lat temu, Godzina dla Ziemi WWF rośnie w siłę i co roku bije rekordy popularności. W tym roku obchody tego wielkiego ekologicznego święta rozpoczną się w Nowej Zelandii i zakończą niemal dobę później na Tahiti, obejmując po kolei setki milionów ludzi, w 158 państwach i terytoriach, w ponad 7 tysiącach miejscowości, we wszystkich strefach czasowych Ziemi. Od Opery w Sydney, przez ateński Akropol, aż po statuę Chrystusa w Rio de Janeiro, wśród uczestników tegorocznej Godziny dla Ziemi znalazły się setki tysięcy najsławniejszych budowli świata. Na jedną godzinę wygaszone zostanie oświetlenie m.in. Bazyliki św. Piotra w Watykanie, paryskiej Wieży Eiffla, Pałacu Buckingham w Londynie oraz najwyższego budynku na świecie, Burj Khalifa w Dubaju. Zgaśnie barcelońska Sagrada Familia, sławny Times Square w Nowym Jorku, moskiewski Kreml oraz Hagia Sophia w Stambule, a w akcji wezmą udział tysiące miast oraz setki milionów ludzi.

Na dzień przed godziną zero, także w Polsce akcja już jest rekordowa – swój udział w Godzinie dla Ziemi WWF potwierdziło ponad 70 miast i miejscowości oraz 9 ministerstw! Dla porównania rok temu do akcji przyłączyło się 60 polskich miast. Na jedną godzinę w sobotni wieczór zgasną znane wszystkim obiekty, reprezentując Polskę w tegoroczną Godzinę dla Ziemi; wśród nich znajdą się Pałac Kultury oraz Stadion Narodowy w Warszawie, katowicki Spodek, bramy Starego Miasta w Gdańsku, łódzka Manufaktura oraz Sukiennice i Kościół Mariacki w Krakowie.

Ilość osób, która zadeklarowała przyłączenie się do akcji na stronie godzinadlaziemi.wwf.pl wynosi 78 tysięcy. Ambitny cel to aż 100 tysięcy osób, które włącza się do zmian, rejestrując się na stronie akcji godzinadlaziemi.wwf.pl. Organizatorzy zachęcają do rejestrowania swojego udziału w akcji.

Wielu znanych i lubianych Polaków – m. in. Reni Jusis, Tymon Tymański, Kinga Rusin, Joanna Senyszyn i Michał Piróg – w ramach Godziny dla Ziemi WWF podjęło się ekologicznych wyzwań dla naszej planety.

Godzina dla Ziemi WWF łączy ponad podziałami, co roku jednocząc zwykłych ludzi, samorządy, lokalne społeczności, polityków i przedstawicieli biznesu z całego świata we wspólnym geście troski o przyszłość naszej Ziemi, a jednocześnie w wyrazie szacunku dla jej zasobów naturalnych.

Z okazji tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF przygotował wyjątkowy eko-poradnik w postaci aplikacji na smartfona, dzięki któremu praktyczne wskazówki o tym, jak dbać o środowisko na co dzień, w domu, pracy czy w podróży, będą zawsze pod ręką. Wystarczy zarejestrować się na stronie godzinadlaziemi.wwf.pl i pobrać aplikację, aby już zawsze mieć pod ręką praktyczne wskazówki jak oszczędzać energię czy wodę, jakie warzywa, owoce i ryby wybierać i jakich certyfikatów szukać na zakupach.