Zdaniem przedstawicieli koalicji efektem prac legislacyjnych dotyczących odnawialnych źródeł energii będą wysokie koszty i malejąca liczba beneficjantów. Organizacje zwracają też uwagę na brak przejrzystości w systemie stanowienia prawa dotyczącego OZE.
Według koalicji najnowsza koncepcja projektu ustawy o OZE z września tego roku jest krokiem wstecz w stosunku do projektu ustawy Ministerstwa Gospodarki z października 2012 roku oraz zaprzepaszczeniem rezultatów blisko trzech lat pracy, we wdrożeniu prawa UE w Polsce.
Zaproponowany we wrześniu system wsparcia oparty na aukcjach na energię z OZE podniesie znacznie ryzyko inwestycyjne i ograniczy konkurencję, co skutkować będzie znaczącym podwyższeniem kosztów realizacji przez Polskę celu OZE na 2020 rok i wzrostem ryzyka jego nie realizacji.
Organizacje odnoszą się krytycznie zarówno do próby ograniczenia szans rozwoju dla bardziej zrównoważonych środowiskowo technologii OZE i mniejszych podmiotów na rynku OZE oraz do marginalizacji energetyki prosumenckiej, jak i do kolejnej próby wydłużenia okresu wysokiego wsparcia dla technologii współspalania biomasy z węglem. W przypadku uchwalenia ustawy o OZE w wersji wrześniowej spodziewać się można pogłębiania w Polsce trendu dominacji korporacji energetycznych kosztem pozostałych uczestników rynku.
Rezygnacja z uzgodnionego wcześniej wsparcia dla mikroinstalacji OZE oraz zmniejszanie szans rozwoju małych instalacji jest poważnym ciosem w budowanie zaufania obywateli do państwa. Sygnatariusze stanowiska podkreślają, że obecnie ważą się zarówno losy systemu wsparcia, jak i przyszłego modelu energetyki odnawialnej w Polsce. Ostrzegają również przed negatywnymi skutkami dla rynku OZE, rynku pracy, przemysłu i rozwoju regionalnego. Wzywają m.in. do zwiększenia społecznej kontroli nad pracami nad ustawą i przejrzystego włączenia w prace legislacyjne ekspertów, powrotu do koncepcji ustawy z października 2012 roku oraz przyjęcia przez rząd oficjalnego harmonogramu prac gwarantującego skierowanie w br. do Sejmu ustawy, która zapewni zrównoważony rozwój OZE.
Więcej – pełna treść stanowiska: www.zpfeo.org.pl, www.portpc.pl , www.spiug.pl
Kontakt: energetykaobywatelska@gmail.com