Podczas tego wydarzenia, odbywającego się z okazji Światowego Dnia Walki z Ubóstwem Polska Zielona Sieć promuje wartości i zachowania odrzucające stereotypy dotyczące bezradności i stagnacji krajów Afryki. Mówi o trudnościach, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki, ale też o ich ścieżkach rozwoju.
W jakim stopniu nasze życie zależy od rozwoju Afryki?
Przyjdź przekonać się, jak działają zależności globalne.
Data: 19.10.2012 [piątek]
Start: 18:00
Miejsce: Warszawa, Znajomi Znajomych, ul. Wilcza 58a
Wstęp wolny!
Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz filmów, wystawy, rozmowy z ekspertami, rozstrzygniecie konkurs fotograficzny (głosowanie na nagrodę publiczności trwa), a na koniec będziemy ratować warszawski Afrobeat.
Program wydarzenia 18:00-22:00:
18:00 - wykład filmowy “Bohater kongijskich lasów” Corneille Ewango, przyrodnika, laureata nagrody Goldmana z 2005 r. Film pokazuje dramatyczną walkę o kurczącą się bioróżnorodność w Kongo owładniętym wojną domową.
18:35 - „Era Miedzi”, reż. Ivo Bystrican, 2010 Film opowiadający o tym, w jaki sposób wydobycie miedzi w Zambii przez zagraniczne firmy wspierane publicznymi środkami międzynarodowych instytucji finansowych niweczą wysiłki mieszkańców tego kraju w walce z ubóstwem.
19:35 - “Afrykańskie surowce - rozwój Północy kontra rozwój Południa”
- Anna Roggenbuck (koordynatorka kampanii ds. reformy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, CEE Bankwatch Network) - "Surowcowy boom w Mozambiku, relacja z wizyty w rejonie Moatize, w którym znajdują się kopalnie węgla kamiennego i planowana jest budowa tamy Mphanda Nkuwa".
- Dominik Kopiński (doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, założyciel i wiceprezes Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych, autor książek: "Pomoc rozwojowa, teoria i polityka", "Zgubne transakcje. Fatal Transactions. Surowce mineralne a rozwój państw afrykańskich") – Klątwa surowcowa w Afryce? Przypadek Botswany i Zambii.
20:35 - „Cena ropy”, reż. Luca Tomassini, 2012 Film przedstawia negatywny wpływ wydobycia ropy naftowej w Nigerii na lokalne społeczności i środowisko, a także pokazuje, w jaki sposób możemy kształtować politykę Unii Europejskiej, by niwelować szkodliwy wpływ europejskich inwestycji w krajach najbiedniejszych. Dowiemy się kto tak naprawdę płaci za wydobycie paliw w Afryce i bezpieczeństwo energetyczne Europy.
21:00 - ogłoszenie wyników konkursu foto „Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych” (jury – Janina Ochojska, Anna Roggenbuck, Adam Wajrak)
21:30 – „Europejskie poszukiwania energii – to chyba jakiś żart” kreskówka CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci
22:00 - Uratujmy Afrobeat w Warszawie zagrają : Flaq, Dj Rafallu,WtymSęk
Imprezie towarzyszyć będą:
- wystawy „Zambia: Era miedzi” i „Klimat a rozwój krajów Globalnego Południa”
- LOTERIA Z NAGRODAMI
W tym roku Noc dla Afryki organizowana jest w ramach realizacji projektu: „Rozwój Północy kontra rozwój Południa - kampania informująca o współzależnościach między wyborami Globalnej Północy, a rozwojem Globalnego Południa”