„… Nie miejmy iluzji. To jest kryzys. Zagrożenie dla nas wszystkich. Naszych gospodarek. Naszego bezpieczeństwa. Dobrych warunków życia dla naszych dzieci i tych, którzy przyjdą po nich. Sygnały zagrożenia są wszędzie wokół nas. (…) tego troku zobaczyliśmy Manhattan i Pekin pod wodą… setki tysięcy ludzi pozbawionych domów przez wielką wodę w Mozambiku, Nigerii, Columbii, Peru, na Filipinach i w Australii (…) Musimy wziąć odpowiedzialność. My, wszyscy razem, jesteśmy problemem (…) dowiedźmy przyszłym pokoleniom, że mieliśmy wizję tego, co chcieliśmy osiągnąć oraz mądrość, by to osiągnąć.”
Connie Hedegaard w imieniu Unii Europejskiej, również wczoraj: „…Gdy spotykamy się tutaj w Dausze, świat wokół nas rozbrzmiewa głosami ostrzeżeń i rozpaczy. Ostrzeżeń dotyczących tempa zmian przyrody wokół nas. Rozpaczy nad brakiem pośpiechu w uzgadnianiu ogólnoświatowych rozwiązań politycznych. Wszyscy wiemy, że nie możemy rozwiązać wszystkiego w Doha. Ale, Panie i Panowie, pokażmy światu, że Doha także może przynieść rozwiązania, które pozwolą nam ruszyć do przodu. Pokażmy światu wzmocnioną gotowość do wspólnego działania! (…) cierpliwość nie jest moim drugim imieniem. A nam kończy się czas. Moja prośba do Was brzmi tak: Nie dajmy się zaplątać w formalnościach. Zajmijmy się rzeczywistością! …”
Również wczoraj, przedstawiciel Małych krajów Wyspiarskich Nauru powiedział: „…Z tak wieloma tematami do omówienia i tak wieloma wąskimi interesami do bronienia na negocjacjach klimatycznych mamy skłonność do tracenia z zasięgu wzroku szerszego obrazu. Zbyt często myślimy o drobnych szczegółach rozmów w oderwaniu od pozostałych – jakbyśmy mieli ochronić klimat jeśli tylko zrobimy postęp w tym lub innym kluczowym temacie. Choć ten zwyczaj może zapewnić komfort tym, którzy z różnych powodów znajdują nieco zbyt nieprzyjemnym podejmowanie się koniecznych działań, to zapewniam Was, że nie niesie to pocieszenia tym z nas, którzy już cierpią, a w niektórych przypadkach umierają, z powodu kryzysu nie będącego naszym dziełem. …”
A oto wybrane fragmenty dzisiejszej wypowiedzi polskiego ministra środowiska Marcina Korolca „Polska doskonale rozumie, że nie ma czegoś takiego jak jedno rozwiązanie dobre dla wszystkich. (…) Polska zredukowała emisje o 30% w porównaniu do roku bazowego, a nasze PKB się potroiło. Wszyscy musimy szanować międzynarodowe umowy i nie możemy podważać zaufania w traktaty, które zostały podpisane i ratyfikowane. (przyp. To wyjaśnienie wyraźnie odnosi się do AAUsów, które otrzymaliśmy w ramach decyzji dot. Protokołu z Kioto). Polska jest w pełni oddana kontynuacji Protokołu z Kioto wraz ze wszystkimi jego zasadami, instytucjami i mechanizmami. Ale jednocześnie chciałbym podkreślić, że (przyp. drugi okres rozliczeniowy) Protokół z Kioto to nie jedyny rezultat, który musimy osiągnąć w Dausze.(…) Zrównoważony postęp jest potrzebny we wszystkich ścieżkach negocjacji…”
Do przemyślenia i pod rozwagę.
Zdjęcie: Ostatni kadr z filmu pokazanego z okazji otwarcia części konferencji „wyższego szczebla”.
Poniżej linki do najciekawszych wypowiedzi z COP (w czysto subiektywnej ocenie - jak ktoś ma czas, warto poczytać także inne).
Sekretarz generalny ONZ - http://unfccc.int/files/meetings/doha_nov_2012/statements/application/pdf/04122012_cop18_hls_un_secretary_general.pdf
Unia Europejska - http://unfccc.int/resource/docs/cop18_cmp8_hl_statements/STATEMENT%20ON%20BEHALF%20OF%20EU.pdf
Polska - http://unfccc.int/resource/docs/cop18_cmp8_hl_statements/Statement%20by%20Republic%20of%20Poland.pdf
Porozumienie Małych Krajów Wyspiarskich (AOSIS) - http://unfccc.int/resource/docs/cop18_cmp8_hl_statements/AOSIS.pdf
Również wart polecenia glos świata nauki - Prezydent IPCC - http://unfccc.int/files/meetings/doha_nov_2012/statements/application/pdf/cop18_pachauri_cop_address.pdf