Czy Polscy europosłowie poszli do Kioto?

Czy Polscy europosłowie poszli do Kioto?

Czy Polscy europosłowie poszli do Kioto?


23 maja 2014

Polacy mogli wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. WWF Polska przygotował podsumowanie pracy europosłów mijającej kadencji, w kontekście ich postaw podczas głosowań kluczowych dla ochrony środowiska. Nie wszyscy wybierali drogę zrównoważonego rozwoju.

„Zachęcamy do analizy aktywności polskich eurodeputowanych, bo wielu z nich znów będzie ubiegać się o reprezentowanie polskiego społeczeństwa w Parlamencie Europejskim” – tłumaczy Dorota Zawadzka-Stępniak, Koordynator Pionu Polityki Środowiskowej w WWF Polska. „Ich głos miał znaczenie w podejmowaniu decyzji kluczowych dla ochrony przyrody, polityki klimatycznej i rybołówstwa. Nasze zestawienie zostało przygotowane w oparciu o najważniejsze głosowania dotyczące tych właśnie tematów”.

Najsłabiej europosłowie wypadli w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki klimatycznej. Zdecydowana większość głosowało przeciwko przyjęciu ram dla działań w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu do roku 2030. Podobnie było w przypadku ustalenia Mapy Drogowej do 2050 roku. Natomiast w przypadku rezolucji wspierającej energię odnawialną, politycy reprezentujący Polskę w Europejskiej Partii Ludowej wstrzymali się od głosu, ale nie zabrakło też głosów sprzeciwu wśród reprezentantów prawej strony politycznej. Najlepiej wyglądało głosowanie w sprawie działania na rzecz efektywności energetycznej, ale nie zmienia ono negatywnego stosunku polskich eurodeputowanych wobec polityki klimatycznej i energetycznej.

„W przypadku klimatu sprzeciw dotyczy praktycznie wszystkich ugrupowań politycznych” – dodaje Zawadzka-Stępniak. „Postawa posłów od lewicy do prawicy odzwierciedla niesłuszne postrzeganie polityki klimatycznej nie jako szansy na uniezależnienie się od paliw kopalnych, ale jako zagrożenia dla polskiej racji stanu. Tym samym nasi europosłowie z kilkoma wyjątkami podtrzymują mit o tym, że zmiany klimatu nas nie dotyczą, a przejście na energetykę odnawialną i wsparcie efektywności energetycznej jest misją niemożliwą”.

W kończącej się właśnie kadencji PE zapadły też bardzo ważne decyzje dotyczące rybołówstwa. W tym przypadku prawie wszyscy europosłowie, z wyjątkiem trzech osób, zagłosowali za nową, zreformowaną Wspólną Polityką Rybołówstwa w kształcie, który pozwoli odbudować i utrzymać na stabilnym poziomie nadmiernie eksploatowane stada ryb oraz zapewnić stabilność dla sektora rybołówstwa.

„Na szczególną uwagę zasługuje postawa europosłów Jarosława Wałęsy i Marka Gróbarczyka, którzy wsparli nasze postulaty w zakresie tej jednej z najważniejszych polityk, wpływając również na decyzję swoich ugrupowań” – mówi Piotr Prędki, ekspert w Zakresie Ochrony Morza Bałtyckiego z WWF Polska. „Równie pozytywnie oceniamy postawę praktycznie wszystkich eurodeputowanych w zakresie głosowania dotyczącego Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Dzięki postawie PE środki z tego źródła nie będą wydawane na budowę nowych statków”.

Nienajgorzej wyglądały głosowania dotyczące ochrony bioróżnorodności. Większość polskich europosłów poparła rezolucje w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów i w sprawie strategii ochrony bioróżnorodności. Najwięcej głosów „za” zebrała propozycja skuteczniejszej walki z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt. Jednak i w tym przypadku nie zabrakło głosu sprzeciwu, wyrażonego przez Zbigniewa Ziobrę.

„Podsumowanie pracy naszych europosłów dowodzi, że mogą mieć pozytywny, ale też bardzo negatywny wpływ na kluczowe decyzje w zakresie ochrony środowiska” – konkluduje Zawadzka-Stępniak. „Najlepszym przykładem były głosowania dotyczące rybołówstwa. Jednak fatalnie wypadają w polityce klimatycznej, stając się głównym hamulcowym energetycznego uniezależnienia się Europy od Rosji. Zdajemy sobie sprawę, że wielu europosłów polega na rekomendacji liderów swoich frakcji i nie dysponuje odpowiednią wiedzą. Jednak teraz, kiedy zbliżają się wybory, warto zadać im pytania, co zamierzają zrobić w zakresie polityki środowiskowej i czy jest to ich zdaniem ważne zagadnienie w przyszłej pracy deputowanego w Parlamencie Europejskim”.

WWF przygotował specjalny manifest przed głosowaniem w dniu 25 maja, w którym wskazuje na kluczowe zagadnienia, jakimi powinien zająć się europarlament w nadchodzącej kadencji. Zachęcamy też kandydatów do Parlamentu Europejskiego do składania przedwyborczych deklaracji na specjalnej stronie internetowej. W ten sposób mogą dowieść, że naprawdę zależy im na naszym wspólnym dobru, którym jest czyste środowisko, przyjazne dla ludzi.

Więcej informacji TUTAJ