Czy jest szansa na poprawę efektywności energetycznej w Polsce?

Czy jest szansa na poprawę efektywności energetycznej w Polsce?

Czy jest szansa na poprawę efektywności energetycznej w Polsce?


21 lipca 2014

Zdaniem Koalicji Klimatycznej projekt ustawy o efektywności energetycznej przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki to krok w dobrym kierunku, ale pod warunkiem, że zostaną w nim wprowadzone istotne zmiany.

Ministerstwo Gospodarki poddało konsultacjom społecznym projekt ustawy o efektywności energetycznej, za pomocą której ma być wdrożona w Polsce Dyrektywa 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej. Koalicja Klimatyczna zaproponowała w nim poprawki, które umożliwią wywiązanie się z tego obowiązku oraz usprawnią system białych certyfikatów.

Poprawa efektywności energetycznej to jeden z kluczowych sposobów osiągania celów związanych z redukcją emisji, wzrostem konkurencyjności przedsiębiorstw, tworzeniem miejsc pracy i zwiększaniem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Według Koalicji Klimatycznej zaproponowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt nie zapewnia obniżenia zużycia energii na poziomie 10,5% do roku 2020 u odbiorców końcowych, wymagany przez prawo unijne. Istotnym zmianom nie ulegnie też system białych certyfikatów, który nie tworzy zachęt ekonomicznych do oszczędzania energii.
„Z przygotowanej na nasze zlecenie analizy wynika, że korzyść, w postaci otrzymania białych certyfikatów dla inwestycji ograniczającej zużycie energii o 10 toe rocznie i trwającej 8 lat, jest znikoma” – mówi Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. Rekomendujemy rozważenie możliwości, upodobnienia systemu białych certyfikatów do wspierającego odnawialne źródła energii, systemu zielonych certyfikatów. Zapewniałoby to wsparcie projektom długoterminowym.
Organizacje wchodzące w skład Koalicji Klimatycznej podkreślają, że aby zapewnić skuteczność systemu białych certyfikatów należy zniechęcić podmioty do uiszczania opłaty zastępczej, która stała się łatwą alternatywą.

„Projekt w obecnym brzmieniu stanowi, że podmioty zobowiązane będą mogły uiścić opłatę zastępczą w przypadku wystąpienia niedoboru świadectw efektywności energetycznej, ale to rozwiązanie naszym zdaniem nie będzie skuteczne” – mówi Agata Bator, radca prawny Fundacji ClientEarth. „Należy zwrócić uwagę na niedookreśloność pojęcia „wystąpienia niedoboru świadectw efektywności energetycznej” – nie wiadomo kto i według jakich kryteriów będzie ustalał, że niedobór wystąpił. Obecnie mamy niedobór białych certyfikatów na rynku i aby to się zmieniło należy zmodyfikować zasady ich wydawania” – dodaje Bator.

Korzystne jest natomiast zaproponowane w projekcie utrzymanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako instytucji otrzymującej i wydatkującej opłaty zastępcze i kary.
„Kluczowe jest jednak, aby były one przeznaczane na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej, zwłaszcza u odbiorców wrażliwych energetycznie, na termomodernizację budynków itp., a nie trafiały do ogólnej puli” – podkreśla Agnieszka Tomaszewska-Kula z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Koalicja pozytywnie ocenia przyznanie Prezesowi URE środków z budżetu państwa na wykonywanie zadań wynikających z projektowanej ustawy. Przyczyni się to do usprawnienia procesu obsługi systemu białych certyfikatów.

„Jeśli wdrożymy zapisy dyrektywy wyrywkowo, stworzymy ryzyko niewykorzystania potencjału poprawy efektywności energetycznej oraz niezrealizowania realnych oszczędności energii”– podsumowuje Szymon Liszka z Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.

Pełna treść stanowiska Koalicji Klimatycznej dostępna jest na stronie: https://www.koalicjaklimatyczna.org/uploads/stanowisko_kk_w_spr_projektu_ustawy_ee_z_12_06_2014_ost.pdf