Na wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 11 kwietnia 2013 r. odbył się otwarty wykład prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – dr hab. inż. Zbigniewa Karaczuna, o interesującym tytule: „Zmiany klimatu w Polsce. Czy zabraknie nam wody?”.
Wykład był efektem naukowej współpracy Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Górnośląskiego z Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem przy Uniwersytecie Śląskim.
Dr Karaczun wyjaśniał uczestnikom na czym polegają zachodzące obecnie zmiany w klimacie i jakie mogą być ich skutki. Kluczowym elementem wykładu były ostrzeżenia dla Polski związane z negatywnymi efektami zmian klimatu, których możemy się spodziewać w naszym kraju.
Prowadzący starał się także uświadomić młodym ludziom biorącym udział w spotkaniu, że konieczne jest podjecie przez ludzkość fundamentalnych decyzji. Możemy kontynuować niekontrolowany wzrost gospodarczy pociągający za sobą skutki w postaci wzrostu emisji zanieczyszczeń oraz szybkiego zużycia zasobów naturalnych - i w ten sposób zniszczyć Ziemię. Ale możemy też zacząć stosować zasady zrównoważonego rozwoju - który nie jest równoznaczny ze wzrostem gospodarczym, ale oznacza poprawę stanu środowiska i równoczesna poprawę jakości naszego życia.
Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział nie tylko studenci, ale także uczniowie szkół średnich i inne zainteresowane osoby, które mogły dowiedzieć się o wydarzeniu za sprawą plakatów i Internetu.
Po zakończeniu wykładu uczniowie szkół średnich otrzymali wypisy do „indeksów”, które stanowią profit dla ocen końcowych i zaznajamiają potencjalnych studentów z akademickimi zasadami oceniania.
Dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun, adiunkt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), w Katedrze Ochrony Środowiska. Zajmuje się naukami rolniczymi, zrównoważonym rozwojem i polityką ekologiczną. Od 1999 roku jest kierownikiem specjalizacji „Zarządzanie i ekorozwój” na Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska SGGW. Poza działalnością naukową jako krajowy ekspert, konsultant i doradca uczestniczył także w wielu międzynarodowych projektach, m.in. w licznych projektach Phare i innych finansowanych z funduszy unijnych. Pracował jako ekspert FAO oraz USAID. W latach 1998–2000 był doradcą ds. integracji europejskiej Ministra Środowiska. W 2003 roku otrzymał nagrodę Ministra Środowiska za wybitne osiągnięcia naukowe. Jest prezesem zarządu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego. W latach 1995–2000 był dyrektorem Sieci Działań na Rzecz Klimatu – Europa Środkowa i Wschodnia (Climate Action Network Central and Eastern Europe – CAN CEE). Od 2005 roku jest ekspertem polskiej Koalicji Klimatycznej. Jest autorem ponad 200 artykułów, raportów i książek.