Szukamy strażników klimatu!

Szukamy strażników klimatu!

Szukamy strażników klimatu!


11 lipca 2014

Już wkrótce rusza szkolenie „Strażnicy Klimatu” organizowane przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot. Wstępem do szkolenia będzie warsztat motywacyjny, który odbędzie się 22-24 sierpnia.

Ochrona klimatu to wyzwanie naszych czasów - wymaga determinacji, wytrwałości i jasnego zdefiniowania celów, do których zmierzają podejmowane działania. Trzydniowy warsztat motywacyjny ma na celu umocnienie fundamentu, na którym opierać będą się działania uczestników w zasadniczej części szkolenia „Strażnicy Klimatu”.

Warsztat motywacyjny odbędzie się w ramach projektu „Edukacja zawodowa i obywatelska na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zgłoszenia przyjmowane są do 16 sierpnia 2014 r. pod adresem e-mail: biuro@pracownia.org.pl

Szkolenie „Strażnicy Klimatu” to ciekawa oferta dla wszystkich, którzy chcą aktywnie kształtować świat i przyczynić się do rozwiązania kryzysu klimatycznego. Uczestnicy zdobędą wiedzę o zmianach klimatycznych i energetyce, dowiedzą się jak profesjonalnie prowadzić kampanie społeczne i interwencje, jak współpracować z mediami oraz jak odnaleźć się w gąszczu postępowań prawno-administracyjnych.

Zostaną przeszkoleni przez wiodących ekspertów w zakresie prowadzenia kampanii społecznych i interwencji, działań prawnych, administracyjnych i medialnych dla ochrony środowiska, w szczególności klimatu. To wyjątkowa okazja, aby wyszkolić grupę lokalnych liderów, którzy będą aktywnie wspierać działania Koalicji! Rekrutacja na główne szkolenie trwa do 30 sierpnia, ale pierwszy zjazd motywacyjny odbędzie się już w czerwcu.

Szkolenie składa się z cyklu warsztatów motywacyjnych oraz zasadniczej części złożonej z pięciu spotkań: trzech zjazdów szkoleniowych, szkolenia medialnego i obozu terenowego.

Dlaczego warto zostać Strażnikiem Klimatu? Strażnik Klimatu posiada umiejętności, które pozwalają aktywnie kształtować kierunek zmian otaczającego świata. Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i szereg praktycznych umiejętności, niezbędnych do prowadzenia własnych kampanii:

• dogłębną znajomość problemu zmian klimatycznych: ich przyczyn, konsekwencji dla środowiska i człowieka, sposobów zapobiegania efektom kryzysu klimatycznego, dobrych praktyk dla ochrony klimatu, roli ruchów obywatelskich i działań oddolnych w ochronie klimatu;
• umiejętność planowania i prowadzenia działań dla ochrony klimatu, w tym kampanii społecznych i interwencji;
• znajomość zasad i umiejętność współpracy z instytucjami i organami mającymi wpływ na przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatycznych, z samorządami i przedstawicielami lokalnych społeczności;
• znajomość narzędzi monitoringu i kontroli decyzji mających wpływ na klimat;
• umiejętności niezbędne do podjęcia współpracy z mediami oraz wykorzystania potencjału nowych mediów;
• wzmocnienie motywacji i zdefiniowanie celów aktywności na rzecz ochrony klimatu;
• dostęp do praktycznych narzędzi wspierających lokalne działania (materiały szkoleniowe).

Szkolenie adresowane jest do osób dorosłych: studentów kierunków przyrodniczych, aktywistów ekologicznych, społeczników, przyrodników, a przede wszystkim do reprezentantów lokalnych społeczności gotowych podjąć się pełnienia funkcji lidera lokalnych grup działania.

Warunkiem zaliczenia szkolenia będzie obecność na wszystkich zajęciach szkoleniowych. W czasie pomiędzy zjazdami uczestnicy będą również wykonywać zadania, które pozwolą im w praktyce przećwiczyć umiejętności zdobyte podczas zajęć.

Jest ono nieodpłatne. Uczestnicy pokrywają koszty transportu. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie w ośrodku oraz wyżywienie, jak również transport podczas obozu terenowego.

Więcej o projekcie: http://klimatycznaedukacja.pl/straznicy-klimatu/