Świętowaliśmy dla Ziemi

Świętowaliśmy dla Ziemi

Świętowaliśmy dla Ziemi


25 kwietnia 2014

Mieszkańcy Warszawy i okolic zainteresowani ekologią, odnawialnymi źródłami energii oraz przeciwdziałaniem zmianom klimatu spotkali się podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi 27 kwietnia na Polu Mokotowskim.

Na uczestników czekały liczne atrakcje. W sektorze „Współpracy społecznej” w ramach programu Święto Drzewa, Klub Gaja prowadzone były warsztaty ekologiczno-edukacyjne. Podczas zajęć „Słońce na TAK” dzieci mogły samodzielnie złożyć zabawkę z klocków LEGO napędzaną energią słoneczną lub wiatrową. Młodsi uczestnicy mogli również zaprojektować i ułożyć z klocków LEGO makietę Zielonego Miasta – ekologicznego i przyjaznego: domy z zielonymi dachami i ścianami, parki, transport publiczny i elektrownię wiatrową.

W ramach projektu „Energooszczędne 4 kąty” Instytut na rzecz Ekorozwoju przygotował również pełne atrakcji stoisko. „Odwiedzający nas goście mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z naszymi ekspertami. Andrzej Kassenberg, Arkadiusz Węglarz i Antonina Kaniszewska z dużym zaangażowaniem odpowiadali na pytania związane z energooszczędnym budownictwem i ochroną klimatu” – relacjonuje Agata Golec, koordynatorka projektu „Energooszczędne 4 kąty”. Wszyscy, którzy nie zdołali spotkać się z ekspertami, mogli wrzucać do specjalnej skrzynki pytania w formie pisemnej. Pojawiły się zagadnienia dotyczące samowystarczalności energetycznej, biobudownictwa oraz termomodernizacji starszych budynków. Na początku maja na portalu ChronmyKlimat.pl opublikowane zostaną odpowiedzi przygotowane przez ekspertów.

Z kolei na stoisku Lasów Państwowych można było poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu oraz otrzymać sadzonki drzew. Odbyły się też ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne o klimacie Kraina Małych Przyjaciół Klimatu, prezentacje 23 Parków Narodowych oraz ekspozycja i sprzedaż produktów tradycyjnych i ekologicznych.

Kolejną atrakcją był happening „Dizajn z klimatem”. Jego uczestnicy samodzielnie wykonali nadruk metodą stensil, na przyniesionej odzieży (koszulce, torbie, bluzce). Na uczestników happeningu „Dizajn z klimatem!” czekały też sadzonki buka.

„Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce od 1990 roku. Umożliwia on przybliżenie szerszemu gronu odbiorców problemów związanych ze współczesną ekologią. To także okazja do podjęcia dyskusji na temat zagrożeń dotyczących naszej planety i ochrony środowiska naturalnego” – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka programu Klubu Gaja Święto Drzewa.

„Dzień Ziemi obchodzimy codziennie, bo to my korzystamy każdej godziny z dóbr naszej planety, ale warto o tym przypominać. Dlatego też dziękuję głównemu organizatorowi wydarzenia Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej i wspierającym ją instytucjom. Razem więcej zrobimy dla wspólnego dobra” – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Program Święto Drzewa dofinansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Więcej informacji TUTAJ.