Promujemy energetykę obywatelską

Promujemy energetykę obywatelską

Promujemy energetykę obywatelską


05 czerwca 2015

Emisje gazów cieplarnianych ograniczymy skutecznie dopiero wtedy, gdy zmieni się sposób myślenia o samej energii. Chodzi zarówno o kwestię jej generowania, jak i wykorzystania. Niestety energetyka obywatelska jest podejściem średnio rozpowszechnionym w Polsce. Wynika to z braku odpowiedniej edukacji społeczeństwa, możliwości finansowych obywateli i – co najważniejsze – braku niezbędnych regulacji prawnych.

Podejście, które zakłada szeroki udział obywateli i społeczności w produkcji energii z odnawialnych źródeł jest jednym z kluczowych narzędzi, pozwalających na przekształcanie gospodarki w niskoemisyjną. Ponadto zaangażowanie podmiotów nieprofesjonalnych w kwestie energetyczne niesie liczne korzyści społeczno-gospodarcze. Przede wszystkim zakłada szereg przedsięwzięć na szczeblu lokalnym, co sprzyja rozwojowi ekonomicznemu regionu. Inwestorzy są zarazem użytkownikami swojego produktu. Zmniejsza to koszty energii wykorzystywanej na własny użytek. Dodatkowo zysk wypracowany ze sprzedaży nadwyżek energii pozostaje w danym regionie i najczęściej jest wykorzystany na potrzeby lokalnej społeczności. Prowadzi to do ogólnego pobudzenia gospodarczego, które wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy.
 
Poza korzyściami natury ekonomicznej energetyka obywatelska zwiększa bezpieczeństwo energetyczne na poziomie lokalnym, krajowym, a także subregionalnym. Jest również istotnym elementem budowy społeczeństwa zaangażowanego w kwestie ekologiczne, co sprzyja dalszemu przekształcaniu gospodarki w niskoemisyjną. Przykłady z innych państw europejskich pokazują, że energetyka obywatelska pomaga również walczyć z problemem ubóstwa energetycznego.
 
Korzyści jest zatem wiele, jednak trudno sobie wyobrazić, by z dnia na dzień Polacy zaczęli wykazywać się społecznym zaangażowaniem i co ważniejsze – zaufaniem. Do poziomu, jaki reprezentuje Dania czy nawet Niemcy, sporo nam brakuje. Polskę czeka wiele lat ciężkiej pracy zarówno pod kątem legislacyjnym, jak i społecznym. Nie można się jednak zniechęcać. Miejmy nadzieję, że w najbliższej przyszłości możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zaangażowanie obywatelskie w tym obszarze znacznie wzrośnie.
 
Zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu, przygotowanego przez Fundację ClientEarth, w którym można przeczytać m.in. o kluczowych rekomendacjach służących rozwojowi energetyki obywatelskiej.