Polskie społeczeństwo nie chce klimatycznego weta

Polskie społeczeństwo nie chce klimatycznego weta

Polskie społeczeństwo nie chce klimatycznego weta


03 marca 2014

Z inicjatywy WWF Polska dwadzieścia trzy organizacje pozarządowe należące do Koalicji Klimatycznej, kilkaset firm i audytorów energetycznych zaapelowało, aby polscy decydenci nie hamowali polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

W dniu 3 marca odbędzie się Rada UE ds. środowiska a następnego dnia spotkają się ministrowie ds. gospodarki. Podczas spotkań zaplanowane są debaty na temat przyszłości polityki klimatycznej UE. Dyskusje te będą prowadzone w kontekście przedstawionego przez Komisję Europejską komunikatu w sprawie polityki klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 roku. W dokumencie Komisja Europejska proponuje między innymi 40% redukcji emisji dwutlenku węgla i 27% udziału energii z odnawialnych źródeł energii w roku 2030. Dokument nie jest wiążący, a wydźwięk dyskusji ma być wkładem do decyzji politycznej, która może zapaść 20 marca podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

Sygnatariusze w swoim apelu oceniają, że polskie społeczeństwo najwięcej skorzysta na kontynuacji polityki klimatycznej - uważa Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. Jego zdaniem wielka szkoda, że nie zauważamy w codziennym życiu korzyści, jakie daje nam ta polityka. Dzięki niej rozwijamy sektory związane z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii a przy okazji mamy czystsze powietrze i redukujemy emisję gazów cieplarnianych.

Jesteśmy przekonani, że polskie społeczeństwo nie chce blokowania i kolejnego weta polityki klimatycznej Unii Europejskiej. - czytamy w apelu. Należy zauważyć, że dyskusja na temat poszczególnych celów dla każdego z państw członkowskich jeszcze się nie rozpoczęła. W tym momencie ważne jest, aby została podjęta decyzja polityczna, a także, aby polityka klimatyczna Unii Europejskiej była kontynuowana.

Co więcej, ustalanie kierunków w całej Unii Europejskiej, pozwala na długoterminowe planowanie rozwoju gospodarczego. Blokowanie kontynuacji tej polityki byłoby szkodliwe dla powstałych branż, dla środowiska naturalnego i byłaby to stracona szansa na zrównoważony rozwój.