Kryzys klimatyczny tematem spotkania ministrów środowiska UE w Helsinkach

Kryzys klimatyczny tematem spotkania ministrów środowiska UE w Helsinkach

Kryzys klimatyczny tematem spotkania ministrów środowiska UE w Helsinkach


11 lipca 2019

Ministrowie środowiska państw członkowskich Unii Europejskiej w dniach 11-12 lipca 2019 roku spotykają się w Helsinkach w celu przedyskutowania zakresu działań UE w kwestiach zmiany klimatu przed wrześniowym Szczytem Klimatycznym ONZ.

Spotkanie będzie unikalną okazją dla UE do zaproponowania adekwatnej odpowiedzi na zobowiązania wynikające z Porozumienia Paryskiego i ponownego objęcia wiodącej roli w redukcji emisji CO2.
 

Koalicja Klimatyczna wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej do zwiększenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do co najmniej 65% do 2030 roku, w porównaniu do emisji z roku 1990.

- Jeśli nie chcemy globalnej katastrofy, najpóźniej do 2050 roku musimy osiągnąć zerowe emisje netto, a jedyną drogą do tego jest szybka redukcja emisja gazów cieplarnianych. Nie oszukujmy się, że są inne rozwiązania. Pochłanianie CO2 problemu nie rozwiąże; jest ważne, ale tylko jako działanie dodatkowe i uzupełniające. Mamy nadzieję, że na spotkaniu w Helsinkach ministrowie środowiska ogłoszą, iż na wrześniowym Szczycie ONZ, Unia Europejska zadeklaruje podniesienie celu zmniejszenia emisji na rok 2030 do poziomu, który będzie odpowiadał skali wyzwania. Takie stanowisko ministra środowiska zdjęłoby z Polski odium „węglowego luda” i blamaż veta na posiedzeniu Rady Europejskiej 21 czerwca br. - komentuje Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.
 
Tegoroczne fale upałów w Europie potwierdzają, że zmiana klimatu już teraz ma niszczycielski wpływ na obywateli i gospodarkę UE oraz pokazują jak niezbędne są natychmiastowe działania. Najnowszy raport Specjalnego Sprawozdawcy ONZ na temat ubóstwa i praw człowieka wskazuje, że zmiana klimatu może doprowadzić w ciągu dekady ponad 120 milionów ludzi do ubóstwa i unicestwić działania z ostatnich 50 lat mające na celu globalną walkę z biedą [1]. Również w Europie, najbiedniejsze i najbardziej zacofane regiony zapłacą najwyższą cenę. Unia Europejska musi udowodnić swoją wiodącą rolę w tej walce poprzez zwiększenie redukcji emisji własnych GHG i wdrożenie programów sprawiedliwej transformacji dla najbardziej narażonych regionów. Dlatego też setki tysięcy obywateli całej Unii Europejskiej wzywają do działań przeciwdziałających zmianie klimatu oraz oczekuje od polityków reakcji na kryzys klimatyczny bez zbędnej zwłoki i z taką determinacją jakiej to wymaga.

- Liczymy, iż na spotkaniu w Helsinkach ministrowie środowiska uzgodnią podstawy do jak najszybszego porozumienia wszystkich Państw Członkowskich w sprawie osiągnięcia przez UE zerowych emisji netto gazów cieplarnianych. Zgodnie z analizami naukowymi, Unia Europejska musi osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2040. Mamy nadzieję, że ministrowie zobowiążą się do ustanowienia jasnego procesu przeglądu unijnego celu klimatycznego na rok 2030, opartego na najnowszych osiągnięciach naukowych i uwzględniającego potencjalne koszty nieodpowiednich lub spóźnionych działań - zaznacza prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Świat nadal stoi przed zasadniczym wyzwaniem - jak zniwelować rozbieżność pomiędzy tym co jest niezbędne do ograniczenia wzrostu średniej globalnej temperatury do 1.5°C, a krajowymi działaniami jakie państwa zamierzają podjąć w tej kwestii. Szczyt Klimatyczny ONZ, który odbędzie się 23 września 2019 roku, ma za zadanie zająć się tym problemem. Tak więc Unia Europejska nie może pojechać do Nowego Jorku bez konkretnego planu o ile zwiększy swoje redukcje GHG w stosunku do tego co przedłożyła przed podpisaniem Porozumienia Paryskiego.

[1]https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=24735&LangID=E