- Odpady elektroniczno-elektryczne to fantastyczny materiał, który może stać się doskonałym pretekstem dla udowodnienia sprytu, wrażliwości plastycznej, pomysłowości i dowcipu, bo projektowanie – reagując na ludzkie potrzeby i problemy codzienności – tworzy zupełnie niecodzienne rozwiązania. – mówi Tomasz Wójcik, artysta i juror w konkursie ART TECH DESIGN.
Adam Słodowy – polski prekursor upcyklingu
Designer i juror Michał Kwasieborski, zachęcając od udziału w konkursie zauważa, że „normalne przedmioty użytkowe giną w masie, tu mamy nieograniczone możliwości do działania. Można zrobić coś naprawdę odjechanego”. Upcykling nie jest kolejną nową ideą, która przyszła z Zachodu. „Adam Słodowy to nasz polski prekursor upcyklingu, nasza tradycja. – zauważa Kwasieborski. Z nart robił łóżko, ponownie wykorzystywał rzeczy ze względu na braki zasobów”.
Kto może wziąć udział?
Konkurs jest skierowany do każdej osoby z pomysłem. Zarówno dla majsterkowiczów, projektantów, jak i inżynierów oraz artystów.
Jak zgłosić swój projekt?
Aby przystąpić do konkursu wystarczy dokonać zgłoszenia online oraz do 13 maja drogą pocztową przesłać na adres Fundacji maksymalnie 3 załączniki stanowiące ilustrację projektu wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową. Szczegółowe informacje o warunkach udziału i procedurach zgłoszenia projektu znaleźć można na stronie: www.elektrorekreacje.pl
Nagrody
Nagrodzonych zostanie 9 osób w 3 kategoriach: ART, TECH, DESIGN. Łączna wartość nagród wynosi 24 000 PLN.
Konkurs ART TECH DESIGN jest elementem projektu ElektroReKreacje realizowanym przez Fundację Aeris Futuro w oparciu o dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Partnerzy i patroni medialni projektu: Ecospot.pl, Noga Dzika, Design Attack, Gazeta Wyborcza Kraków, e!stilo, Ekologia.pl, JestemEco.pl, Recykling, Zielonalekcja.pl. Partner konkursu: Świetlica Architekta.
Więcej informacji udziela:
Joanna Pieśluk
t. +48 504 770 480
e-mail: jpiesluk@aerisfuturo.pl
www.aerisfuturo.pl
***
Fundacja AERIS FUTURO działa zgodnie z przyjętym mottem „Stwórzmy klimat dla przyszłości!”. Misją Fundacji jest skuteczne przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, ochrona i zwiększanie różnorodności biologicznej oraz krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz edukowanie i promowanie odpowiedzialnego biznesu.
Fundacja stworzyła pierwszy w Polsce KALKULATOR CO2 umożliwiający szacowanie śladu klimatycznego, ograniczanie i neutralizowanie tego śladu poprzez sadzenie drzew w ramach programu CZAS NA LAS. Fundacja stworzyła ponadto pierwszy w Polsce standard organizacji Zielonych Wydarzeń inspirowany brytyjską normą BS8901. Fundacja AERIS FUTURO jest członkiem Klubu Przyjaciół Polskiej Prezydencji w Radzie UE i Koalicji Klimatycznej. Więcej informacji na: www.aerisfuturo.pl
ElektroReKreacje to projekt mający na celu promowanie ekologicznego podejścia do przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) w zgodzie z zasadą 3R – reduce, reuse, recycle. Idea kreatywnego przetwarzania i recyklingu ZSEE będzie przewodnim tematem trzech tegorocznych edycji Festiwalu ReKreacje odbywających się w Krakowie, Poznaniu i w Warszawie oraz ogólnopolskiego Konkursu ART TECH DESIGN. Projekt jest realizowany w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.