Już po raz drugi Polska otrzymuje antynagrodę – Skamielinę Dnia

Już po raz drugi Polska otrzymuje antynagrodę – Skamielinę Dnia

Już po raz drugi Polska otrzymuje antynagrodę – Skamielinę Dnia


18 listopada 2013

To niechlubne wyróżnienie dobrze oddaje negatywną opinię na temat polskiego rządu wśród setek międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Skamielinę Dnia przyznano tym razem ze odbieranie szans na utrzymanie zmian klimatu w ryzach oraz promocję węgla, głównego sprawcę klimatycznego kryzysu.

- Decyzja rządu, aby wspierać wydarzenie określane jako najważniejszą imprezę przemysłu węglowego w tym roku, goszcząc w tym samym czasie szczyt klimatyczny, świadczy o politycznej schizofrenii rządzących. - powiedział dr Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej zrzeszającej polskie organizacje pozarządowe. Chociaż ponad 80% Polaków uważa że zmiany klimatu to poważny problem, któremu rząd powinien bardziej aktywnie przeciwdziałać, obecny gabinet planuje budowę nowych elektrowni oraz eksploatację największych na świecie złóż węgla brunatnego w okolicach Legnicy, co wymagać będzie wysiedlenia 20 000 ludzi i spowoduje katastrofę ekologiczną na niewyobrażalną dotąd skalę.

W dyskusji o energetyce Polski do roku 2050, nie słyszałem jeszcze wypowiedzi polityka ani urzędnika administracji rządowej, która wyrażałaby troskę o jakość życia Polaków - stwierdził dr Michał Wilczyński, były polski Główny Geolog Kraju i Wiceminister Środowiska. Ze scenariuszy rządowych wynika, że w 2050 roku Polska będzie wykorzystywać 60 mln ton węgla brunatnego i 50 mln ton węgla kamiennego z krajowych źródeł, co wymaga budowy nowych kopalni i elektrowni węglowych, które przyniosą ogromne szkody naszemu zdrowiu, środowisku i klimatowi. Fakt, że Polski rząd objął patronatem Szczyt Węgla jest kolejnym dowodem na to, że nie zależy mu ani na dobrobycie polskich obywateli, ani na ochronie środowiska.

Szczyt Węgla zorganizowano pod hasłem: technologie czystego węgla, szanse i innowacje, sugerując tym samym, że nowe technologie węglowe pozwolą zmienić węgiel w zielone, czyste paliwo. Tymczasem pod pojęciem czystego węgla kryją się niesprawdzone i drogie technologie, stworzone, aby spowolnić działania na rzecz ochrony klimatu i niosące za sobą poważne zagrożenia dla zdrowia ludzi i dla środowiska - mówi Anna Drążkiewicz, z Polskiej Zielonej Sieci.

Szczyt Węglowy ma na celu przedłużenie funkcjonowania pogrążonego w kryzysie przemysłu węglowego, który bez wsparcia ze środków publicznych odszedłby do historii - dodaje Drążkiewicz.