Greenwashing lub ambitna zmiana kursu: co przyniesie szczyt klimatyczny COP28?

Greenwashing lub ambitna zmiana kursu: co przyniesie szczyt klimatyczny COP28?

Greenwashing lub ambitna zmiana kursu: co przyniesie szczyt klimatyczny COP28?


29 listopada 2023

Greenwashing lub ambitna zmiana kursu: co przyniesie szczyt klimatyczny COP28?

W tym roku COP28 odbywa się w Dubaju od 30 listopada do 12 grudnia. Już sama lokalizacja i osoba przewodniczącego Szczytu, wzbudzają ogromne kontrowersje. Jednak ludzkość bije kolejne rekordy emisji gazów cieplarnianych oraz temperatury, więc na niekonkluzywny szczyt klimatyczny nie możemy sobie pozwolić.

  1. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu w tym roku skupi się na:
  2. Globalnym przeglądzie, czyli rewizji, analizie i wyciągnięciu wniosków dotyczących dotychczasowego stanu realizacji zobowiązań z Porozumienia Paryskiego na półmetku drogi do osiągnięcia celów na 2030 rok.
  3. Naprawie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu, w tym zwłaszcza dokończenie rozmów na temat Funduszu Strat i Szkód Klimatycznych, które zdominowały rozmowy podczas zeszłorocznego Szczytu, a na którym szczególnie zależy krajom rozwijającym się. 
  4. Pracach nad przyspieszeniem działań ws. łagodzenia zmiany klimatu.
  5. Opracowaniu globalnego celu dotyczącego przystosowania się do zmiany klimatu.

Sygnatariusze Porozumienia Paryskiego zobowiązali się do utrzymania wzrostu globalnej temperatury optymalnie na poziomie 1,5 stopnia, a w najgorszym wypadku 2 stopni Celsjusza. Tymczasem, liczne raporty publikowane w przededniu Szczytu COP 28 wskazują, że ludzkość jest bardzo daleko od realizacji tego celu. Z raportu sumującego zobowiązania wszystkich krajów przygotowanego przed tegorocznym Szczytem wynika, że istniejące zobowiązania spowodowałyby ocieplenie o 2,4–2,6°C, z możliwością obniżenia tego poziomu do 1,7–2,1°C, jeśli długoterminowe cele zerowej emisji netto zostaną w pełni wdrożone. Jeszcze gorszą ocenę sytuacji pokazuje Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych w kolejnym raporcie dotyczącym luki emisyjnej – według UNEP obecne strategie w zakresie redukcji emisji ustawiają świat na ścieżce wzrostu średniej globalnej temperatury do 2,9°C.

Dlatego najważniejszym wyzwaniem tegorocznego szczytu będzie korekta kursu redukcji emisji globalnie – zaostrzenie celów, zwiększenie finansowania transformacji i rozwiązania na rzecz zmniejszania wsparcia dla paliw kopalnych. Stawką jest przyszłość i bezpieczeństwo milionów ludzi, którzy już dziś – przy wzroście globalnej temperatury o 1,1 stopnia względem średniej sprzed epoki przemysłowej – mierzą się z konsekwencjami wzrostu temperatury: do pożarów jak tegoroczne w Grecji, powodzi jak ostatnie w Kenii, Somalii i Etiopii i innych katastrof, także tych postępujących powoli, jak stopniowe zatapianie krajów wyspiarskich.

Prezydent COP 28 w ogniu krytyki

Szczyt już teraz spotyka się z zarzutami greenwashingu, hipokryzji, a nawet bojkotem niektórych aktywistów i organizacji pozarządowych z powodu osoby przewodniczącego Szczytu i lokalizacji tego wydarzenia. Prezydentem COP28 będzie sułtan Ahmed Al Jaber, Minister Przemysłu i Zaawansowanych Technologii oraz Specjalny Wysłannik Zjednoczonych Emiratów Arabskich ds. Zmian Klimatu, a zarazem CEO Abu Dhabi National Oil Company (Adnoc), państwowego giganta paliwowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kraj-gospodarz COP28 to jedno z państw, które swoje bogactwo zbudowały na paliwach kopalnych. Kraj jest w pierwszej dziesiątce największych emitentów gazów cieplarnianych per capita i jednym z największych globalnych producentów i eksporterów ropy naftowej.  

Wyzwaniem dla tegorocznej prezydencji będzie udowodnienie i przekonanie stron, że państwo budujące bogactwo na przemyśle paliw kopalnych może skutecznie działać na rzecz odejścia od nich globalnie. Wątpliwości są tym większe, że media donoszą o zakulisowym lobbingu Adnoc przy okazji COP28 na rzecz ekspansji w kolejnych krajach (BBC). Organizatorzy Szczytu podkreślają jednak, że wybór przewodniczącego COP28 był transparentny, podobnie jak informacje o jego funkcji w Adnoc. Lokalizacja Szczytu też nie musi oznaczać utrzymania status quo w redukcji udziału paliw kopalnych w globalnej gospodarce – COP 28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zwraca uwagę na wyzwania związane z odchodzeniem od ropy i gazu w podobny sposób, w jaki COP w Katowicach zwracał uwagę na problem zależności od węgla, nawet wbrew planom jego organizatorów. Wszystkie szkodliwe zależności i wpływ lobbystów na przebieg negocjacji znajdują się w świetle reflektorów.

COP28 będzie jednak przede wszystkim przeglądem tego, co dotychczas udało się osiągnąć w globalnej polityce klimatycznej, a jego wnioskiem musi być znaczne zwiększenie ambicji i zaostrzenie tempa przeciwdziałania zmianie klimatu. Tego globalnego problemu nie uda nam się rozwiązać w pojedynkę, a stawka jest bardzo wysoka – warto więc oczekiwać jak najambitniejszych rezultatów Szczytu – wskazuje Koalicja Klimatyczna.

Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu odbywa się co roku od 1995 roku. Bierze w niej udział 197 państw oraz dodatkowo Unia Europejska jako całość (choć poszczególne państwa członkowskie też są stronami), a gromadzą się po to, by wspólnie ograniczać emisje gazów cieplarnianych i walczyć ze skutkami zmiany klimatu. W tegorocznym Szczycie ma wziąć udział 167 światowych liderów, a w sumie około 70 000 osób z różnych stronnictw i zakątków świata – od polityków i organizacji pozarządowych, przez think tanki po lobbystów.

Komentarze ekspertów:

“Pierwszy przegląd w ramach Porozumienia Paryskiego wyraźnie pokazuje, że przegrywamy walkę o zatrzymanie się przed przepaścią – czyli momentem, w którym zmienimy klimat tak bardzo, że nie będziemy się już w stanie przystosować do nowych warunków. Najwyższy czas, by zaakceptować konieczność wprowadzenia głębokich zmian we wszystkich sektorach gospodarki i skupić się nad tym, by były one wprowadzane w sposób jak najbardziej sprawiedliwy społecznie. Nie na hamowaniu zmian, ale na zapewnieniu niezbędnego wsparcia tym grupom społecznym i krajom, dla których będą one najtrudniejsze. Im bardziej będziemy opóźniać działania, tym trudniejsze i bardziej kosztowne się staną. Ten COP to szczególny sprawdzian dla lobbystów branż związanych z wydobyciem i wykorzystaniem paliw kopalnych oraz negocjatorów państw, których gospodarki się na tych branżach opierają - muszą przestać blokować nieuchronny proces odejścia od paliw kopalnych” – komentuje Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

“Rozpoczynający się w Dubaju szczyt klimatyczny COP 28 wiąże się zarówno z kontrowersjami dotyczącymi gospodarza szczytu, jak i z nadzieją, że mimo to przyniesie on pozytywne rezultaty. Podczas dwóch tygodni negocjacji będą trwały próby uzyskania w ramach tzw. „decyzji przewodniej" globalnej deklaracji odejścia od paliw kopalnych, ale również dyskusje na tematy finansowania transformacji – oraz pokrywania tzw. „szkód i strat" w państwach rozwijających się (w tym ostatnim celu powołany ma zostać dedykowany fundusz).  Kluczowym elementem szczytu będzie tzw. „Globalny przegląd" – który pozwoli na podsumowanie dotychczasowej realizacji celów Porozumienia Paryskiego po pierwszych kilku latach, określenie jak wiele zostało jeszcze do zrobienia i poinformowanie państw o tym jak ambitne powinny być nowe cele klimatyczne – na rok 2035. 

Na szczycie nie da się też uniknąć kontrowersji związanych zarówno z gospodarzem szczytu (niedawno ujawniono dokumenty wskazujące na to, iż na marginesie Konferencji Zjednoczone Emiraty Arabskie planowały prowadzić dyskusje o eksporcie paliw kopalnych do około 30 państw). Będzie to też największa konferencja w historii (ostatnie prognozy mówią o nawet 120 tysiącach uczestników, chociaż część z nich uczestniczyć będzie wirtualnie). Jednak nadal istnieje szansa na pozytywny wynik konferencji i dopiero nadchodzące dni pokażą w którą stronę potoczą się obrady” –  mówi Marcin Kowalczyk, Starszy Specjalista ds. Polityki Klimatycznej w WWF Polska

Warszawa, 29 listopada 2023


Polub nasObserwuj nasFlickr

Kontakt


Kontakt dla dziennikarzy
Sekretariat
sekretariat@koalicjaklimatyczna.org