Energetyka obywatelska w Polsce i Niemczech

Energetyka obywatelska w Polsce i Niemczech

Energetyka obywatelska w Polsce i Niemczech


27 listopada 2013

SGGW, Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Katedra Ochrony Środowiska i Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie zorganizowały konferencję "Energetyka rozproszona i efektywność energetyczna.

Wydarzenie odbyło się w Warszawie 4 grudnia 2013 w godzinach 1000-1800 w Auli I Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ul. Rakowiecka 30.

Od lat Polska nie doczekała się polityki energetycznej, która zapewniałaby obywatelom bezpieczeństwo dostawy energii elektrycznej oraz ciepła. Powoduje to, że średni czas przerw w dostawach energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce wynosi ponad 300 minut rocznie. W Niemczech jest to niemal 20 razy mniej.

Najwyższy czas, żebyśmy sami, jako obywatele i konsumenci zajęli się zwiększeniem swojego bezpieczeństwa energetycznego. Efektywnych i technicznych możliwości nie brakuje, a formy organizacyjne są proste, jak dowodzi ich rozwój u naszych niemieckich sąsiadów. W Niemczech energetyka rozproszona w ramach tzw. „Energiewende” (Przewrót energetyki) odgrywa ważną rolę: już dziś jest w tym kraju ponad 2 000 000 gospodarstw domowych, które produkują energię z mikroinstalacji korzystających z lokalnych zasobów odnawialnych.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń polskich i niemieckich dotyczących rozwoju energetyki obywatelskiej, do której zalicza się nie tylko wytwarzanie energii, ale także jej efektywne wykorzystywanie. W Konferencji udział wzięli eksperci i praktycy z Niemiec i Polski, dysponujący doświadczeniem w tak innowacyjnych dziedzinach jak: tworzenie i działalność spółdzielni energetycznych, czy też sposoby funkcjonowania obywatelskiego operatora instalacji energetycznej.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane najnowsze technologie wspierające energetykę rozproszoną, a także omówione ramy prawne, administracyjne i organizacyjne, które umożliwiły dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej w Niemczech. Konferencja była też platformą wymiany poglądów pomiędzy zaproszonymi prelegentami i uczestnikami w trakcie debat panelowych.

Program konferencji

Mapa dojazdu