Cele polityki klimatycznej UE na 2030 r. oznaczają korzyści dla Polski

Cele polityki klimatycznej UE na 2030 r. oznaczają korzyści dla Polski

Cele polityki klimatycznej UE na 2030 r. oznaczają korzyści dla Polski


16 października 2014

Koalicja Klimatyczna, organizacje społeczne, samorządy i przedsiębiorcy zaapelowali do Premier Ewy Kopacz o poparcie propozycji Komisji Europejskiej ustalenia wiążących celów europejskiej polityki klimatycznej na rok 2030.

Koalicja Klimatyczna, organizacje społeczne, samorządy i przedsiębiorcy zaapelowali do Premier Ewy Kopacz o poparcie propozycji Komisji Europejskiej ustalenia wiSzefowie krajów członkowskich UE będą decydować o założeniach polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 roku już podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej, 23-24 października 2014 roku. Komisja Europejska proponuje obecnie przyjęcie wspólnych dla UE celów, do których należy redukcja emisji CO2 o 40%., zwiększenie efektywności energetycznej o 30% i wzrost użycia energii odnawialnej do poziomu 27% w miksie energetycznym do 2030 roku.

Koalicja Klimatyczna, organizacje społeczne i przedsiębiorcy wystosowali w związku z tym apel do Premier Kopacz. Ich zdaniem Polska powinna poprzeć propozycje Komisji Europejskiej, ponieważ leży to w jej interesie. – „Naszym zdaniem aktywna i racjonalnie prowadzona polityka klimatyczno-energetyczna ograniczy zależność Polski od importu surowców energetycznych i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz dalszego rozwoju gospodarczego. Poprawi też standard życia obywateli dzięki nowym miejscom pracy i ograniczy ubóstwo energetyczne” – uważa Zbigniew Karaczun, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego.

Zdaniem Tobiasza Adamczewskiego, eksperta ds. klimatu i energii w WWF Polska, ważną rolę w osiągnięciu tych celów będzie mieć poprawa efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii. Jednak te sektory nie mają szansy na rozwój bez długoterminowych ram politycznych, które gwarantuje pakiet 2030.

„Obecnie każde gospodarstwo domowe i rolne, gmina czy przedsiębiorstwo może zadbać o własne bezpieczeństwo energetyczne wykorzystując lokalne, odnawialne źródła energii. Wykorzystanie choćby części tego ogromnego potencjału będzie mieć znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju, szczególnie jeśli umożliwimy obywatelom współudział w wytwarzaniu energii na korzystnych dla nich warunkach” – ocenia ekspert WWF Polska.

Polityka klimatyczna to również rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, działających w innowacyjnych sektorach zielonej gospodarki: efektywności energetycznej, energetyki obywatelskiej i usług ekosystemowych. Dzięki nim Polska może stać się krajem atrakcyjnym dla ludzi młodych, którzy nie byliby zmuszeni szukać pracy za granicą. W perspektywie roku 2030, tylko dzięki rozwojowi sektora odnawialnych źródeł energii, w Polsce mogłoby powstać ponad 100 tys. nowych miejsc pracy1).

Zdaniem sygnatariuszy apelu polityka klimatyczna może być motorem dobrobytu w Polsce. Koszty poniesione na początku procesu jej wdrażania są niskie w porównaniu do korzyści: poprawy bezpieczeństwa energetycznego, stanu środowiska i zdrowia obywateli. Ponadto wyliczenia Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. i Instytutu na rzecz Ekorozwoju wskazują, że dzięki wynikającej z polityki klimatycznej poprawie efektywności wykorzystania zasobów i innowacyjności polskie PKB w roku 2050 mogłoby być aż o 3,5% wyższe2).

Apel przekazujemy w załączeniu.

Dodatkowych informacji udzielają:

Piotr Siergiej, Rzecznik Prasowy, Koalicja Klimatyczna,
e-mail: p.siergiej@koalicjaklimatyczna.org, tel.: 510 069 020

Paweł Średziński, Rzecznik Prasowy, WWF Polska
e-mail: psredzinski@wwf.pl, tel.: 604 631 633

1) Greenpeace, Rewolucja energetyczna dla Polski, Warszawa 2013.
2) WISE, InE, Niskoemisyjna Polska 2050, Warszawa 2013.
ążących celów europejskiej polityki klimatycznej na rok 2030.

Apel do Premier Ewy Kopacz