Zamach na energetykę obywatelską

Zamach na energetykę obywatelską

Zamach na energetykę obywatelską


12 maja 2016

W ubiegły piątek na stronie Sejmu został opublikowany zapowiadany od dawna projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zakłada on wprowadzenie niekorzystnych dla rozwoju energetyki obywatelskiej zmian i usunięcie z ustawy o OZE taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji.

Projekt powstał w Ministerstwie Energii, został jednak zgłoszony jako projekt poselski i ma być przyjęty w ekspresowym tempie. Pierwsze czytanie odbędzie się w przyszłą środę, 18 maja, a nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca. Jak długo projekt jest w Sejmie, możliwe są w nim jeszcze zmiany, dlatego gorąco zachęcamy Państwa organizacje i instytucje do aktywnego udziału w działaniach na rzecz utrzymania taryf gwarantowanych w ustawie o OZE. Namawiamy do kontaktu z posłami i posłankami (w tym członkami Komisji Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi), przedstawicielami ministerstw (Energii, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rozwoju) oraz dziennikarzami. Zachęcamy do wykorzystania w komunikacji i wysyłania wszystkim zainteresowanym naszego wspólnego Apelu, zarówno w formie poczty elektronicznej jak i tradycyjnej.
 
TUTAJ znajdą Państwo szczegółową analizę projektu nowelizacji. Jako ruch „Więcej niż energia”, którego Koalicja Klimatyczna jest członkiem, dokładamy wszelkich starań, aby temat był obecny w mediach – wysyłamy komentarze, aranżujemy wywiady. W środowym (11 maja) wydaniu Gazety Polskiej Codziennie zamieściliśmy również apel do polityków.
 
Nieprawdziwe informacje nt. „Więcej niż energia” w uzasadnieniu do nowelizacji
 
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy znalazły się nieprawdziwe informacje mówiące, że ruch „Więcej niż energia” oraz organizacje pozarządowe będące jego inicjatorami – WWF, Polska Zielona Sieć, Greenpeace i ClientEarth – popierają proponowane, niekorzystne dla obywateli zmiany w systemie wsparcia wytwarzania energii z OZE. Niezwłocznie wysłaliśmy do mediów komentarz zaprzeczający tym informacjom oraz krytykujący antyobywatelski charakter nowelizacji (pełna treść informacji prasowej dostępna TUTAJ). Przesłaliśmy również w tej sprawie list do Marszałka Sejmu, w którym zaapelowaliśmy o podjęcie odpowiednich działań celem sprostowania odpowiedniego fragmentu uzasadnienia (list dostępny jest TUTAJ).
 
Przekazanie podpisów i apelu Marszałkowi Sejmu
 
Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem projektu zmian w ustawie o OZE, 27 kwietnia br., przekazaliśmy Marszałkowi Sejmu ponad 30 000 podpisów poparcia dla rozwoju energetyki obywatelskiej, które zebraliśmy do tej pory w ramach kampanii. Załączyliśmy do nich również apel i stanowisko „Więcej niż energia” w sprawie utrzymania poprawki prosumenckiej w ustawie o OZE.
 
Tego dnia spotkaliśmy się też z Przewodniczącym Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa – posłem Markiem Suskim. Podczas spotkania przedstawiliśmy postulaty ruchu „Więcej niż energia” i otrzymaliśmy zapewnienie, że posłowie są otwarci na wysłuchanie propozycji strony społecznej w zakresie zmian w ustawie o OZE.
 
Aby zapewnić przekazaniu podpisów odpowiednią oprawę medialną, zorganizowaliśmy przed gmachem Sejmu happening, w ramach którego przeprowadziliśmy symboliczną reanimację prosumenta. Krótka relacja wideo z wydarzenia dostępna jest TUTAJ, relację fotograficzną można obejrzeć TU, natomiast informacja prasowa zamieszczona jest TUTAJ.
 
Musimy działać!
 
W Sejmie prace nad nowelizacją będą trwały bardzo krótko. Dlatego musimy działać szybko i zdecydowanie. Raz jeszcze gorąco namawiamy Państwa do kontaktu z dziennikarzami oraz politykami. Jeśli pokażemy, że temat jest ważny i budzi zainteresowanie wciąż możliwe są dobre dla rozwoju energetyki obywatelskiej zmiany. Sukces tzw. poprawki prosumenckiej w zeszłym roku był w dużej mierze zasługą tych, którzy wykonali z pozoru niewielkie działanie: zadzwonili, napisali maila czy poszli na spotkanie ze swoim przedstawicielem w parlamencie. Każdy z nas powinien wykonać przynajmniej jeden taki gest przed wejściem projektu nowelizacji pod obrady Sejmu.