UE dokona ratyfikacji porozumienia paryskiego w przyszłym tygodniu

UE dokona ratyfikacji porozumienia paryskiego w przyszłym tygodniu

UE dokona ratyfikacji porozumienia paryskiego w przyszłym tygodniu


30 września 2016

Rada ds. Środowiska (ENVI) wyraziła wstępną zgodę na ratyfikację porozumienia klimatycznego. Prawdopodobnie do 5 października uda się zakończyć działania proceduralne i Unia Europejska dołączy do 60 państw, które przeprowadziły ten proces.

W piątek, 30 września podczas posiedzenia Rady ds. Środowiska ministrowie państw członkowskich wyrazili wstępną zgodę na ratyfikację porozumienia paryskiego przez Unię Europejską. Według komisarza UE Miguela A. Cañete jeżeli 4 października Parlament Europejski wyrazi zgodę na przeprowadzenie tego procesu, to Rada przyjmie decyzję w ciągu jednego dnia. Wtedy sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, który ma zaplanowaną wizytę w Brukseli, otrzyma dokumenty ratyfikacyjne od Unii Europejskiej już 5 października. Według CAN Europe tego samego dnia dokumenty przekażą Francja i Niemcy odpowiedzialne za około 3,5% globalnych emisji. Jeżeli zgodnie z zapowiedzią 2 października Indie dołączą do tego grona, to zostaną spełnione wymogi formalne, by porozumienie paryskie mogło wejść w życie. Umowa stanie się tym samym obligatoryjna jeszcze przez szczytem klimatycznym w Marakeszu (COP22), który odbędzie się w dniach 7-18 listopada br. 
 
Coraz więcej państw zadeklarowało ratyfikowanie porozumienia paryskiego do końca 2016 roku wśród nich jest również Polska.
 
„Z zadowoleniem przyjmujemy przekazanie dzisiaj przez rząd projektu ustawy ratyfikacyjnej do Sejmu. Mamy nadzieję, że zostanie ona przyjęta bez zbędnej zwłoki. Dopóki nie dokonamy ratyfikacji, nie będziemy mieli prawa głosu w negocjacjach prowadzonych odnośnie funkcjonowania i wdrażania tej umowy. Pozbawimy się tym samym wpływu na proces, podczas którego zostaną podjęte kluczowe decyzje, co byłoby dla Polski bardzo niekorzystne.” – podsumował Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
 
Porozumienie paryskie zacznie obowiązywać 30 dni po przekazaniu dokumentów ratyfikacyjnych przez co najmniej 55 państw odpowiedzialnych za minimum 55% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Obecnie dokumenty przekazało już 60 państw, które odpowiadają za 47,76% światowych emisji gazów cieplarnianych.