Stolica chce produkować energię odnawialną

Stolica chce produkować energię odnawialną

Stolica chce produkować energię odnawialną


19 sierpnia 2015

Warszawa dołączyła do ruchu „Więcej niż Energia”, popierając działania na rzecz energetyki obywatelskiej. Zainaugurowany z początkiem czerwca ruch skupia już 68 jednostek samorządu, instytucji i organizacji pozarządowych oraz 37 tysięcy osób.

 – Warszawa jest pierwszym dużym miastem, które przyłączyło się do kampanii „Więcej niż Energia”. Namawiamy inne polskie metropolie, aby zrobiły to samo, bo tylko solidarne działania mogą wywrzeć pożądane skutki w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszych obywateli i zmniejszenia emisji związanych z produkcją energii. – podkreśla Leszek Drogosz, dyrektor miejskiego Biura Infrastruktury.
 
To nie pierwsza inicjatywa stolicy związana z energią przyjazną ludziom i środowisku. „Plan działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do roku 2020” przewiduje na przykład redukcję emisji CO2 i zużycia energii o 20%, przy wzroście udziału OZE w warszawskim rynku do 20%. Warszawa koordynowała także projekt „Cities on Power”, którego celem była promocja odnawialnych źródeł energii na terenach miejskich. Dzięki stworzonemu w ramach projektu interaktywnemu kalkulatorowi można ocenić m in. nasłonecznienie dachu, energochłonność budynku czy oszacować możliwość instalacji różnych instalacji OZE. Z kolei w projekcie „Open House” stworzono metodologię oceny budynków pod względem zrównoważenia, w tym zużycia energii i stosowania OZE. Projekty „E3SoHo” i „ICE-WISH” miały na celu obniżenie zużycia energii w budynkach komunalnych. Natomiast obecnie rozpoczęła się realizacja projektów w nowym programie ramowym „UE Horizon 2020”. Są to m.in. projekty „Urban Learning” (zintegrowane planowanie energetyczne służące wdrażaniu rozwiązań w zakresie smart cities i wykorzystujących OZE obszarów niskoemisyjnych) i „Step by step” (angażowanie konsumentów w celu zmniejszenia zużycia energii w 3000 warszawskich gospodarstw domowych). Jak widać aktywności było sporo. Teraz kolejnym krokiem powinna być decyzja o montażu mikroelektrowni. Niestety to nie takie łatwe. Regulacje dotyczące instalacji są nadal bardzo skomplikowane, a nowe przepisy o odnawialnych źródłach energii nie zapewniają wystarczającego wsparcia samorządowi w realizacji tego typu inwestycji.
 
By zmienić ten stan rzeczy potrzebna jest mobilizacja obywateli, gmin, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych. W tym właśnie celu powstał ruch „Więcej niż Energia”, który skupia różne środowiska, aktywnie działające na rzecz zmiany przepisów, by wdrażanie energetyki obywatelskiej  było łatwiejsze. Teraz do ruchu „Więcej niż Energia” dołączyła Warszawa. Czas na pozostałe miasta!