Rozpoczyna się Bonn Climate Change Conference [KOMENTARZ]

Rozpoczyna się Bonn Climate Change Conference [KOMENTARZ]

Rozpoczyna się Bonn Climate Change Conference [KOMENTARZ]


06 czerwca 2022

W poniedziałek, 6 czerwca rozpoczynają się obrady 56. sesji Ciał Pomocniczych Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu, czyli tzw. Konwencji Klimatycznej. Celem spotkania w Bonn jest przygotowanie do COP27 w Sharm-el-Sheikh - komentarz Marcina Kowalczyka z WWF Polska, eksperta Koalicji Klimatycznej.

Negocjacje klimatyczne nie toczą się wyłącznie podczas COP. Co roku w maju bądź czerwcu odbywają się spotkania Ciał Pomocniczych Konwencji Klimatycznej (z powodu pandemii wyjątkowo odwołano je w 2020 roku, a w 2021 roku odbyły się w formie wirtualnej). Negocjatorzy i eksperci z całego świata zjeżdżają na dwa tygodnie do Bonn – siedziby Sekretariatu Konwencji - by przygotować projekty decyzji do przyjęcia przez COP pod koniec roku.

Negocjacje jakie odbywają się w Bonn mają charakter techniczny i pozbawione są komponentu politycznego, z jakim mamy do czynienia podczas COP. W związku z tym raczej nie należy oczekiwać politycznych i przełomowych deklaracji, z jakimi mamy do czynienia podczas szczytów klimatycznych, a raczej działań mniej medialnych, ale równie istotnych – mozolnej pracy nad tekstami projektów decyzji, które mogą być podstawą do kompromisu na COP.

Oprócz projektów decyzji, w Bonn odbywa się również szereg spotkań eksperckich i warsztatów, również przygotowujących grunt to dyskusji na COP – a czasami wynikających z przewidzianych wieloletnich programów prac. To również okazja do przeprowadzenia przeglądów złożonych do Sekretariatu Konwencji raportów z emisji – takich spotkań odbywa się kilka podczas każdej sesji negocjacyjnej.

Spotkania w Bonn nie są może tak medialne jak szczyty klimatyczne, z których tegoroczny – COP 27 – zaplanowany jest na listopad w Sharm-el-Sheikh, ale niewątpliwie stanowią smar pozwalający na mozolne obracanie się trybów negocjacji i osiąganie pewnego postępu, nawet jeśli w danym momencie jest on niewielki.

Konferencja klimatyczna w Bonn potrwa do 16 czerwca.

Autor Komentarza: Marcina Kowalczyka, WWF Polska, ekspert Koalicji Klimatycznej

Zdjęcie: UNFCCC