Pracownia na rzecz Wszystkich Istot jest stowarzyszeniem osób zrzeszonych w celu prowadzenia działalności dla dobra przyrody, szerzenia odpowiedzialnych wzorów życia oraz edukacji służącej zachowaniu wysokiej jakości środowiska naturalnego i kulturowego.
Jest stowarzyszeniem otwartym dla każdego, kto chce stanąć w obronie przyrody – zwierząt, roślin i naturalnego środowiska.
Stanowi organizację społeczną, powstałą oddolnie, niezależną od instytucji państwowych, politycznych czy religijnych.
Jej członkami są osoby pełnoletnie, w różnym wieku, z Polski i innych krajów. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma zagranicznymi organizacjami ekologicznymi o podobnych celach, takimi jak: Lesoochranárske Zoskupenie VLK, Native Forest Network, Taiga Rescue Network, Earth First!, Rainforest Information Centre, Greenpeace.
W swojej działalności odwołujemy się do założeń filozofii ekologii głębokiej – nazwanej tak przez profesora Arne Naessa, „filozofii odrzucającej dzielący antropocentryzm i zwracającej się ku tradycjom niepodzielności świata”.
Celami Pracowni są zachowanie, ochranianie i odtwarzanie środowiska naturalnego. Pracownia realizuje swoje cele poprzez:
- propagowanie filozofii głębokiej ekologii
- prowadzanie licznych kampanii w obronie dzikiej przyrody
- organizowanie wykładów, prelekcji, pokazów filmowych, ekspozycji
uczestnictwo w seminariach
- wydawanie książek dotyczących problemów ochrony dzikiej przyrody
- wydawanie miesięcznika Dzikie Życie poświęconego obronie dzikiej przyrody; propagującego filozofię ekologii głębokiej i poruszającego zagadnienie bioregionalizmu
- prowadzenie warsztatów edukacyjnych, organizację rytuałów, pozwalających uczestnikom na wyrażenie swoich związków z całą planetą
Członkiem Pracowni może być każda pełnoletnia osoba fizyczna z kraju i z zagranicy, pod warunkiem akceptacji celów i statutu Pracowni. Instytucje i organizacje mogą być członkami wspierającymi.
Pracownia ma formalny oddział w Białymstoku oraz grupy wspierające.