Nowelizacja przyjęta, ale problemy zostają

Nowelizacja przyjęta, ale problemy zostają

Nowelizacja przyjęta, ale problemy zostają


26 lipca 2013

W piątek, 26 lipca Parlament przyjął poselską nowelizację prawa energetycznego, tzw. mały trójpak. Pozwala ona na otwarcie rynku energii dla prosumentów i sprzedaż samodzielnie wyprodukowanej energii do sieci dystrybucyjnej. Nie zapewnia jednak żadnego systemu wsparcia dla mikroinstalacji.

Zgodnie z proponowanymi zapisami osoba fizyczna nie posiadająca działalności gospodarczej będzie mogła produkować energię w mikroinstalacji OZE (do 40kW), a także uzyska bezpłatne przyłączenie do sieci dystrybucyjnej oraz gwarancję zakupu energii przez sprzedawcę z urzędu. Jednak będzie się on odbywać po zaledwie 80% średniej ceny sprzedaży energii z poprzedniego roku kalendarzowego.

„Przyjęta przez Parlament poprawka na pewno nie doprowadzi do rozkwitu energetyki prosumenckiej w Polsce, bo nie pozwolą na to proponowane warunki finansowe. Jednak zezwolenie obywatelom na sprzedaż wyprodukowanej przez nich energii do sieci jest małym, ale fundamentalnym krokiem na drodze do rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Wierzymy, że właściwy system wsparcia dla mikro i małych instalacji odnawialnych znajdzie się w obiecanej przez rząd ustawie o odnawialnych źródłach energii” – mówi Ilona Jędrasik, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii jest pilnie potrzebna, bo mały trójpak to jedynie powierzchowna i minimalistyczna transpozycja dyrektywy 2009/28/WE. Zachowuje ona nieracjonalny i szeroko krytykowany system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, który daje nadmierne wsparcie dla współspalania – cztery razy przewyższające koszty inwestycyjne, oraz nie zapewnia realizacji unijnego obowiązku 15% udziału energii finalnej z OZE do 2020 roku*. Co więcej, według prawników z Fundacji ClientEarth, mały trójpak nie stanowi pełnej implementacji dyrektywy,  nie uchroni nas więc przed groźbą kar ze strony Komisji Europejskiej**.

* IEO, Ocena skutków ekonomicznych utrzymania wsparcia dla technologii współspalania węgla z biomasą, 2013 [http://www.cire.pl/pliki/2/IEO_Raport_Wsp_22_04_2013.pdf].

**Fundacja ClientEarth, Analiza prawna „Mały Trójpak” a dyrektywa 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, [URL: http://www.clientearth.org/reports/robert-rybski-trojpak-analiza-ozefinal25062013.pdf].