Lex Izera to sprawdzian dla prezydenta

Lex Izera to sprawdzian dla prezydenta

Lex Izera to sprawdzian dla prezydenta


27 sierpnia 2021

W najbliższych dniach poznamy decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie specustawy Lex Izera. Będzie to kolejny sprawdzian, pokazujący jaki stosunek ma obecny Prezydent RP do kryzysu klimatycznego, tego co mówi nauka, polskiej przyrody oraz do obecnych i przyszłych pokoleń. W ocenie Koalicji Klimatycznej specustawa, która nie była konsultowana ze społeczeństwem, a w trakcie prac nad nią całkowicie pominięty został głos organizacji pozarządowych i przyrodników, otwiera furtkę do niekontrolowanej wycinki lasów, jest szkodliwa dla Polski i powinna zostać zawetowana.

W momencie kiedy raport IPCC nie pozostawia żadnych złudzeń co do odpowiedzialności ludzi za coraz szybszą i groźniejszą w skutkach zmianę klimatu, i wskazuje, że tylko natychmiastowe i drastyczne redukcje gazów cieplarnianych mogą nas uratować przed globalną katastrofą, Polska – czołowy emitent CO2 w Europie, nie tylko nie podejmuje koniecznych działań mitygacyjnych, natomiast chce zezwolić na dodatkową, niekontrolowaną wycinkę drzew, tak potrzebnych do pochłaniania dwutlenku węgla. Jeżeli prezydent nie zawetuje tej ustawy, potwierdzi, że zupełnie nie rozumie grozy sytuacji i ulega denialistom, twierdzącym, że to tylko szum medialny. Byłby to kolejny bardzo zły sygnał, obok m.in. irracjonalnej daty utrzymania wydobycia węgla do 2049 roku, wydania koncesji dla Turowa do 2044, czy braku niezbędnej transformacji energetyki i gospodarki, wysłany przez nasz kraj przed szczytem klimatycznym w Glasgow mówi Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

Ta ustawa nigdy nie powinna była powstać. Instrumentalne tworzenie prawa na użytek inwestorów (nawet tych “zielonych”) to nie jest kierunek, w którym ma zmierzać transformacja energetyczna. W dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego nie możemy pozwolić sobie na traktowanie przyrody jak zbędnego balastu, który da się odciąć taką lub inną specustawą. W dodatku specustawą pełną błędów i pozbawioną jakichkolwiek mechanizmów zabezpieczających przed dalszym niszczeniem przyrody. Aby sprawiedliwa transformacja regionów uzależnionych od węgla faktycznie była sprawiedliwa, najpierw zmianie musi ulec myślenie decydentów, którzy w pogoni za inwestorami, zapominają o uwzględnieniu interesu przyrody i głosu społeczeństwa. Mamy nadzieję, że prezydent Andrzej Duda wsłucha się w ten głos podkreśla Monika Stasiak z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Lasy odgrywają kluczową rolę w pochłanianiu gazów cieplarnianych, ale też pomagają nam złagodzić skutki kryzysu klimatycznego. Zamiast prawa, które pozwala inwestorom na ich niszczenie, politycy i polityczki powinni zaproponować takie rozwiązania, które zwiększą obszar chroniony lasów. Wycinanie lasu pod budowę fabryki lub innej inwestycji to nie tylko barbarzyństwo, ale też działanie na szkodę Polek i Polaków. Przyroda jest naszą największą sojuszniczką w walce ze skutkami kryzysu klimatycznego, dlatego liczymy na to, że Prezydent Duda zawetuje Lex Izera mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace, ekspertka Koalicji Klimatycznej. 

Trzeba wyraźnie podkreślić, że nikt nie chce blokować inwestycji, które dają nowe miejsca pracy. Nie mogą one jednak powstawać kosztem polskiej przyrody i wbrew woli obywateli. W Polsce dostępnych jest wiele terenów, doskonale przygotowanych pod inwestycje, które nie wymagają niszczenia środowiska, w tym wycinek lasów. Takie ustawy są niedopuszczalne, szczególnie w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, który coraz bardziej zagraża zdrowiu i życiu także Polek i Polaków. Brak transparentności prac nad Lex Izera, całkowite pominięcie głosu organizacji pozarządowych, jest jasną przesłanką, przemawiającą za tym, że specustawa musi zostać zawetowana i wyrzucona do kosza – zaznacza Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej.

Photo by Sharad Bhat on Unsplash