Koalicja Klimatyczna wypowiada się na COP19

Koalicja Klimatyczna wypowiada się na COP19

Koalicja Klimatyczna wypowiada się na COP19


23 listopada 2013

Przedstawicielka Koalicji Klimatycznej, w imieniu Koalicji oraz Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej przemawiała na Obradach Wysokiego Szczebla Szczytu Klimatycznego COP19 w Warszawie.

Tekst interwencji poniżej:

Dziękuję Panie Prezydencie
Szanowni Delegaci
Nazywam się Urszula Stefanowicz i mam przyjemność mówić w imieniu Koalicji Klimatycznej oraz Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

Wczoraj wielu naszych kolegów i koleżanek, po raz pierwszy w historii, zdecydowało się opuścić negocjacje. Zrobili to w imieniu nas wszystkich, także tych, którzy zostali, by pokazać rozczarowanie Wami, szanowni delegaci.

Zrobili to z powodu frustracji - obserwując, jak niektóre z państw rozwiniętych wycofują się ze swoich zobowiązań redukcyjnych, niektóre z państw rozwijających się kwestionują kluczowe kroki na drodze do nowego porozumienia, a Prezydencja COP19 skupia się na realizacji własnych celów i wspiera organizację szczytu węglowego.

Jak dotąd COP19 nie przynosi takich rezultatów, jakich potrzebujemy. Rok 2014 musi być rokiem ambicji i zmiany.

Wypowiadam się jako obywatelka Polski, gospodarza Szczytu Klimatycznego. W Polsce ruch Solidarności był kluczem do przełamania komunistycznej opresji. Pięć lat temu, na Szczycie COP14, polski premier ogłosił, że „ochrona klimatu wymaga od nas nowego rozumienia solidarności, solidarności z przyszłymi pokoleniami”.

Polski rząd domaga się solidarności, ale nie chce okazywać jej innym, a już na pewno nie z przyszłym pokoleniom. Jesteśmy głęboko rozczarowani postawą naszego rządu oraz Prezydenta COP podczas tego spotkania.

Polski rząd nie reprezentuje polskiego społeczeństwa. Aż 80% Polaków chce, aby rząd Polski bardziej aktywnie zaangażował się w zapobieganie niebezpiecznym zmianom klimatu. Ponad 60% chce wsparcia rządu dla odnawialnych źródeł energii.

Ale nie tylko polski rząd jest winny słabym rezultatom dotychczasowych rozmów.
Rok 2014 musi być rokiem ambicji dla wszystkich państw.