Do 2030 możemy obniżyć zapotrzebowanie na węgiel o 50%

Do 2030 możemy obniżyć zapotrzebowanie na węgiel o 50%

Do 2030 możemy obniżyć zapotrzebowanie na węgiel o 50%


28 października 2013

Z raportu „[R]ewolucja Energetyczna dla Polski” przygotowanego na zlecenie Greenpeace wynika, że inwestycje w odnawialne źródła energii doprowadzą do obniżenia cen energii i przyspieszą wzrost gospodarczy. W roku 2030 ponad 50 proc. energii w Polsce może być produkowane ze źródeł odnawialnych.

Raport został przygotowany przez ekspertów z Instytutu Energetyki Odnawialnej we współpracy z Instytutem Badań Kosmicznych i Termodynamiki Technicznej DLR w Stuttgarcie. Porównuje on rządową strategię rozwoju energetyki z autorskim scenariuszem alternatywnym. Program rządowy zakłada kontynuację produkcji energii w oparciu o spalanie paliw kopalnych. Alternatywą dla tego modelu jest odejście od energetyki korporacyjnej na rzecz energetyki zdecentralizowanej i stopniowe przechodzenie na produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

Udowadniają to przedstawione w raporcie analizy wykonane na podstawie aktualnych prognoz wzrostu gospodarczego, cen paliw i technologii oraz liczby ludności w Polsce do roku 2050. Nie będzie to jednak możliwe bez zmiany polityki energetycznej, implementacji unijnych dyrektyw, a zwłaszcza bez przyjęcia przez Polskę ustawy o OZE proponującej stabilny system wsparcia.

Wykorzystanie potencjału krajowych źródeł odnawialnych, które są istotą bezpieczeństwa energetycznego, prowadzi do obniżenia kosztów produkcji energii i znacznego ograniczenia importu surowców. - Dalsze uzależnienie Polski od paliw kopalnych nie jest konieczne, ponieważ posiadamy ogromny, niewykorzystany potencjał krajowych odnawialnych źródeł energii, który blokują niewłaściwe decyzje polityczne. Rząd zbyt długo utrzymywał mit, że przyszłość Polski zależy od węgla. – ocenia Anna Ogniewska, koordynatorka projektu „Energia Odnawialna” w Greenpeace Polska.

Greenpeace proponuje więc ponowne otwarcie debaty o przyszłości polskiej energetyki w oparciu o pełen rachunek zysków i strat. - Na naszych oczach dzieje się rewolucja energetyczna w Europie i na świecie, która prowadzi do obniżenia kosztów energii. Na zmianie strategii i stopniowym przechodzeniu na produkcję energii ze źródeł odnawialnych najbardziej skorzystają zwykli ludzie. – dodaje Anna Ogniewska.

Cały raport odstępny jest tutaj:
http://www.greenpeace.org/poland/pl/press-centre/dokumenty-i-raporty/Rewolucja-energetyczna-dla-Polski/

Więcej informacji:
Anna Ogniewska – koordynatorka projektu „Energia Odnawialna” w Greenpeace Polska, email: anna.ogniewska@greenpeace.pl, 506 124 689,

Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa kampanii Greenpeace Klimat i Energia,
email: katarzyna.guzek@greenpeace.pl, 500 236 211