ABC zielonej energetyki

ABC zielonej energetyki

ABC zielonej energetyki


19 kwietnia 2015

Odnawialne źródła energii przeżywają obecnie swój rozkwit. To nie tylko duże farmy wiatrowe, ale też urządzenia, które możemy zamontować w naszych domach. Chciałbyś zainstalować panele fotowoltaiczne na swoim dachu, a może mikrowiatrak? Przeczytaj. Przedstawamy zarys podstawowych terminów i zagadnień.

Odnawialne źródła energii przeżywają obecnie swój rozkwit. To nie tylko duże farmy wiatrowe, ale też urządzenia, które możemy zamontować w naszych domach.
 
Chciałbyś zainstalować panele fotowoltaiczne na swoim dachu, a może mikrowiatrak? Przeczytaj. Przedstawamy zarys podstawowych terminów i zagadnień.
OZE - to odnawialne źródła energii. Przeżywają obecnie swój rozkwit. Ich liczba wzrasta nie tylko w bogatych krajach takich jak Niemcy, ale także w krajach rozwijających się, takich jak Indie czy kraje afrykańskie. OZE to nie tylko tradycyjna energetyka wodna, wiatrowa, czy słoneczna, ale również wykorzystanie energii ciepła ziemi, biomasy czy morskich fal. Potrafimy budować nie tylko duże elektrownie słoneczne i wiatrowe, ale także małe urządzenia, które możemy zamontować w budynkach i na dachach szkół, firm czy bloków mieszkaniowych. Oznacza to, że także i my możemy mieć własne źródło energii na dachu naszego domu lub w ogrodzie.

Prosument - to słowo powstałe z połączenia dwóch innych dobrze znanych nam słów - konsument i producent. To osoba, która nie tylko zużywa energię, ale także produkuje ją na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedaje dla krajowej sieci energetycznej.

Dlaczego warto zostać prosumentem?
  • Pierwsza korzyść to częściowe lub całkowite uniezależnienie się od dostawców energii. Wytwarzanie energii we własnej instalacji może ochronić nas przed przerwami w dostawach prądu. Całkowite uniezależnienie się od dostawców jest na razie dość kosztowne, ponieważ wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowych urządzeń magazynujących energię. Warto jednak wiedzieć, że ceny urządzeń wytwarzających energię odnawialną szybko spadają. Podobnie rzecz się ma z cenami magazynów energii.
     
  • Żeby zostać prosumentem musimy oczywiście zainwestować w instalację do produkcji energii. Od tego momentu, pomijając koszt konserwacji urządzenia, wytwarzanie energii nic nas nie kosztuje. To druga korzyść. Kiedy koszt inwestycji się zamortyzuje wyprodukowana przez nas energia to czysty zysk. Jeśli kupimy urządzenie dobrej jakości, to koszty konserwacji urządzeń i ewentualnych napraw powinny być niskie.
     
  • Korzyścią dodatkową jest ograniczanie emisji - nie tylko gazów cieplarnianych, ale także innych zanieczyszczeń związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla. Im więcej energii ze źródeł odnawialnych, tym mniej negatywnych skutków wydobycia i spalania paliw kopalnych dla otaczającego nas środowiska, lepsza jakość powietrza i poprawa naszego zdrowia.

Energetyka odnawialna to najszybciej rozwijający się segment energetyki na świecie. W najbliższych latach jej dynamiczny rozwój przebiegać będzie w kilku kierunkach. Najciekawszym trendem w rozwoju jest wzrastające rozproszenie źródeł produkcji energii. Zamiast dużych producentów energii, jakimi są obecnie elektrownie, pojawiają się tysiące małych i rozproszonych producentów energii. Dzięki powstaniu rozległej sieci małych producentów energii możliwe będą również zupełnie nowe modele jej dystrybucji. Przykładem mogą być niemieckie spółdzielnie energetyczne zakładane przez obywateli do produkcji energii na własne potrzeby. Jest to nowy trend - zmiany struktury własności źródeł energii.

System dotychczas najbardziej powszechny, w którym produkcja energii znajduje się w rękach koncernów energetycznych i państw, zaczyna stopniowo tracić grunt  na rzecz takiego, w którym właścicielami instalacji energetycznych i producentami energii są obywatele i grupy obywateli - małe i niezależne podmioty. 

Narodziny energetyki obywatelskiej umożliwiają stworzenie podstaw nowoczesnego i niezależnego energetycznie społeczeństwa zwiększając bezpieczeństwo dostaw energii w skali pojedynczego domu oraz całego kraju.


Ustawa o odnawialnych źródłach energii - weszła w życie 11 marca 2015. Ustawa reguluje wsparcie dla rozwoju odnawialnych źródeł energii - od tych największych instalacji, które będą mogły uzyskać wsparcie biorąc udział w aukcji, po najmniejsze, które będą miały szanse na skorzystanie z taryfy gwarantowanej.

Taryfa gwarantowana – oznacza gwarancję, że właściciel instalacji OZE, który z niej skorzysta, będzie mógł przez określony okres czasu sprzedawać wytwarzaną przez siebie energię do sieci po tej samej stałej cenie.

15 lat – tyle czasu obowiązywać będzie taryfa gwarantowana dla prosumenta, który zdecyduje się zainwestować w panele słoneczne, czyli fotowoltaikę, mikrowiatraki, czy małą biogazownię. Ustawa określa dwa progi – jeden do 3kW, czyli mikroinstalacje, drugi między 3 a 10 kW, czyli małe instalacje. Okres 15 lat obowiązywać będzie od momentu zbudowania instalacji OZE.

75 gr za kWh - stała cena za odkup prądu ze źródeł do 3 kW ma przez 15 lat. Stała cena energii ma obowiązywać też dla źródeł o mocy między 3 kW a 10 kW. Za jedną kilowatogodzinę energii z biogazu rolniczego będzie to 70 groszy, biogazu ze składowisk – 55 groszy, a z oczyszczalni ścieków – 45 groszy. Stała stawka 65 groszy za kilowatogodzinę energii ma obowiązywać dla hydroenergii, energetyki wiatrowej i słonecznej.

Czy OZE w Twoim domu to opłacalna inwestycja? - Wprowadzenie taryfy gwarantowanej zwiększa opłacalność inwestycji w urządzenia OZE, które zamortyzuje się już po 8-10 latach. Dzięki łatwiejszemu dostępowi do kredytów domowe instalacje staną się dostępne dla znacznie szerszej grupy obywateli, a ich upowszechnienie spowoduje, że będą taniały.

1 stycznia 2016 – dzień, od którego obowiązywać będzie system taryf gwarantowanych dla instalacji OZE w gospodarstwach domowych. Nie jest jeszcze jasne, czy taryfa ta obowiązywać będzie dla instalacji ukończonych przed tą datą. Lepiej więc wstrzymać się z rozpoczęciem procesu inwestycyjnego do początku roku 2016.

Ograniczona liczba instalacji ze wsparciem taryfami gwarantowanymi - Taryfy wygasną, gdy moc zainstalowana w takich instalacjach osiągnie łącznie 800 MW, Dla instalacji do 3 kW będzie to maksymalnie 300 MW zainstalowanej mocy, a w przedziale od 3 kW do 10 kW – 500 MW. Szacuje się że system wsparcia finansowego obejmie łącznie ok. 200 tys domowych instalacji odnawialnych. .

Tutaj możesz dowiedzieć się jak dobrać instalację OZE do swoich potrzeb, jak sfinansować inwestycję oraz gdzie szukać fachowych porad:
http://www.obywatelzenergia.pl/, 

Jeśli jesteś właścicieliem gospodarstwa rolnego i chcesz mieć własną instalację OZE skorzystaj ze strony:
http://www.gospodarzzenergia.pl/

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej, przedstawia wstępną interpretację przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii
http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/oze/taryfy-gwarantowane-dla-prosumentow-w-ustawie-o-oze-wstepna-interpretacja-przepisow

Komentarz do ustawy o OZE – Andrzej Kassenberg
http://www.chronmyklimat.pl/wiadomosci/energetyka/ustawa-o-oze-komentuje-andrzej-kassenberg

Ustawa o OZE – 10 podstawowych faktów
http://solaris18.blogspot.com/2015/04/ustawa-o-oze-10-podstawowych-faktow.html