W ramach projektu MarketWatch sprawdzana była rzetelność informacji udostępnianych konsumentom, m.in.: czy etykieta energetyczna jest zgodna z zapisami prawa, czy jest prawidłowo prezentowana, a także czy produkty spełniają podstawowe zapisy dyrektywy ecodesign. Okazuje się bowiem, że aż jedno na pięć urządzeń AGD dostępnych na rynku jest mniej energooszczędne niż deklaracja producenta na etykiecie energetycznej.
Konsument wybierając sprzęt do domu powinien otrzymać komplet informacji. To dzięki świadomemu wyborowi możemy znacząco obniżyć rachunki za zakup energii. Dlatego warto zwrócić uwagę mediów na producentów i sprzedawców, którzy, nie przestrzegając podstawowych zapisów dyrektyw, pozbawiają swoich klientów możliwości dokonania świadomego wyboru. Według ekspertów błędne informacje uzyskiwane na etapie zakupu sprzętu sprawiają, że możemy stracić możliwość osiągnięcia około 10,5 mld euro oszczędności rocznie. Dodatkowo oficjalne dane wskazują, że 20 proc. sprzedawców nie prezentuje etykiet energetycznych na produktach, a 15 proc. urządzeń oznakowanych jest nieprawidłowo.
Nieprzestrzeganie przepisów tak ważnych dyrektyw, jakimi są dyrektywa dot. etykietowania produktów i dyrektywa dot. ekoprojektowania, przynosi widoczne skutki w postaci coraz wyższych rachunków za energię, niestabilności dostaw energii, czy też przyczynia się do zmiany klimatu.
Projekt MarketWatch będzie trwać trzy lata i oficjalnie został uruchomiony w następujących krajach: Wielka Brytania (Energy Savings Trust), Francja (Que Choisir), Hiszpania (Ecodes), Portugalia (Quercus), Polska (FEWE), Czechy (Seven), Dania (Ecological Council & Forbrugerradet), Włochy (Legambiente), Niemcy (BUND & VZBV) i Austria (Global2000), przy współpracy z europejskimi organizacjami partnerskimi, jak: ANEC, EEB, ICRT i ECOS. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnego programu Intelligent Energy Europe.
Kampania MarketWatch ma na celu przeprowadzenie 300 kontroli w sklepach stacjonarnych i tyle samo w sklepach internetowych, dzięki czemu prześledzimy prawidłowość oznakowania 25 tys. produktów. Sprawdzimy również parametry energetyczne urządzeń, testując je w niezależnych, akredytowanych laboratoriach.
Jeżeli, dzięki działaniom podejmowanym w ramach projektu MarketWatch, producenci i detaliści będą stosować wytyczne obu dyrektyw, to możemy odzyskać 10 proc. utraconych oszczędności, co pozwoli na zaoszczędzenie ponad 1 mld euro rocznie. To równoważnik około 9 TWh końcowych oszczędności energii rocznie, czyli tyle, ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej przez sektor mieszkalnictwa w Danii.
Więcej informacji: www.market-watch.pl
Kontakt
Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE)
ul. Rymera 3/4; 40-048 Katowice
Kierownik projektu: Anna Bogusz
tel.: +48 32 203 51 14
tel. kom.: +48 603 554 814
e-mail: a.bogusz@fewe.pl