Piknik z Klimatem na Placu Zamkowym

Piknik z Klimatem na Placu Zamkowym

Piknik z Klimatem na Placu Zamkowym


01 września 2013

Piknik z Klimatem – jedna z największych ekologicznych imprez plenerowych w kraju odbył się 1 września na Placu Zamkowym. Mottem tegorocznej edycji było hasło: Twoje życie – Twój klimat.

Piknik z Klimatem łączy edukację ekologiczną z rozrywką dla wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie czy poglądy. Przewodnim tematem imprezy są wyzwania przed Konferencją ONZ ds. Zapobiegania Zmianom Klimatu (COP 19), która odbędzie się w dniach 11-22 listopada 2013 roku w Warszawie.

Na Plac Zamkowy zaprosiło Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Partnerami dla Klimatu. Poza Instytutem na rzecz Ekorozwoju w Pikniku z Klimatem wzięli w nim udział m.in. Klub Gaja, Fundacja Arka, Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, Ambasada Danii, Białowieski Park Narodowy, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites itd. Pojawiła się również Fundacja EkoRozwoju, aby po raz pierwszy w Warszawie zaprezentować kalkulator oszczędności energii i pieniędzy w naszych domach.

Na uczestników czekało wiele atrakcji. Tego dnia bruk Placu Zamkowego wyjątkowo zazielenił się trawą! Odbyło się wiele konkursów z nagrodami dotyczących ochrony klimatu i budownictwa i zawodów dla dzieci, w których nagrodą była odznaka Eksperta Zielonej Energii.

Obejrzeć można było również m.in. prezentacje dotyczące zmierzchu węgla w Polsce, a także ułożyć eko-puzzle, zaś z odpadów i surowców wtórnych stworzyć prawdziwie artystyczne dzieło! Odbył się też pokaz mody ekologicznej. Pokazano liczne wystawy, instalacje artystyczne, a także prezentacje pojazdów z napędem przyjaznym dla środowiska.

Na odwiedzających czekało również wiele atrakcji, w jednym z namiotów Ambasady Niemiec, przygotowanych specjalnie na ten cel przez Fundację im. Heinricha Bölla.

Na zielonej trawie Placu Zamkowego pojawiły się również rodzime gwiazdy, Artur Barciś, Rafał Królikowski i Radosław Majdan. Imprezę poprowadził Jarosław Kret.

O godzinie 14.30 na scenie głównej Pikniku z Klimatem odbyła się projekcja filmu „Tydzień z klimatem”, pod patronatem Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Po pokazie głos zabrał prezes Andrzej Kassenberg prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.