Oświadczenie nt. filmu o zmianie klimatu na portalu MEN

Oświadczenie nt. filmu o zmianie klimatu na portalu MEN

Oświadczenie nt. filmu o zmianie klimatu na portalu MEN


23 kwietnia 2020

Po interwencji naukowców, ruchów społecznych - m.in. Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, organizacji pozarządowych - w tym Koalicji Klimatycznej, dziennikarzy, polityków i zwykłych ludzi, film z fałszywymi informacjami i tezami na temat zmiany klimatu został usunięty z platformy edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szybkie efekty dowodzą, że reagowanie na takie materiały i wspólne wywieranie presji ma sens!

Pomimo skuteczności apelu o usunięcie materiału z portalu e-podrecznik.pl, w naszym przekonaniu sprawa z pewnością nie jest jeszcze zakończona. Czekamy na odpowiedzi resortu edukacji na wszystkie wystosowane przez nas pytania. Dotyczą one kosztów, jakie resort edukacji poniósł w związku z przygotowaniem tego filmu, sposobu weryfikacji jego treści oraz osób odpowiedzialnych za jego skierowanie do szerokiego upowszechnienia wśród uczniów i nauczycieli. W naszym przekonaniu jest to szczególnie istotne, wobec faktu, że w podstawach nauczania polska szkoła nie przekazuje uczniom wiedzy na temat zmiany klimatu i jej skutków.  Dlatego sprawę będziemy monitorować do jej zakończenia i uzyskania odpowiedzi od Ministra Edukacji Narodowej.

Zajmujemy się tym problemem w przekonaniu, że rzetelna edukacja jest kluczem do budowy odpowiedzialnego, demokratycznego i nowoczesnego społeczeństwa, ale także dlatego, że jest ona fundamentem walki z kryzysem klimatycznym i ekologicznym. 

 

Koalicja Klimatyczna