Skamielina dnia na COP20 za uzależnienie od węgla

W czwartek 11 grudnia, Polska zajęła drugie miejsce w konkursie na Skamielinę dnia, nagrodę przyznawaną na sesjach negocjacji klimatycznych ONZ za „złe zachowanie” – najbardziej szkodliwe dla klimatu i dla skuteczności prowadzonych rozmów.

Polska ignoruje kierunek rozwoju światowej energetyki i zamiast wspierać czyste odnawialne źródła energii, chce wykorzystać środki z nowego pakietu rozwojowego UE na projekty węglowe. Nagrody przyznaje Climate Action Network, międzynarodowa sieć ponad 900 organizacji pozarządowych z ponad 100 krajów.
Poniżej relacja Pauliny Szabat, obserwatorki na COP20 w Limie, w ramach Adopt the Negotiator:

 

Polskie uzależnienie od węgla

Ministrze Korolec, w swojej mowie otwierającej 20 Konwencję Ramową Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, powiedział Pan, jakim wzruszającym przeżyciem było dla Pana wysłuchanie mowy Leonardo Di Caprio na szczycie ONZ w Nowym Jorku.
Mówił Pan, że ta pełną pasji mowa, zainspirowała Pana do podjęcia akcji na rzecz walki ze zmianami klimatu.
Jednak, z przykrością musze stwierdzić, że źle zrozumiał Pan przesłanie tej mowy. Kiedy Leonardo nawoływał do podjęcia akcji na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, nie miał namyśli inwestowania milionów Euro z unijnych funduszy w nowe inwestycje węglowe!
Niestety obawiam się, że właśnie tak to Pan zrozumiał.
Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej – Jean-ClaudeJuncker – przedstawił projekt nowego budżetu. Chce on przeznaczyć 315 mld Euro na ożywienie unijnej gospodarki po kryzysie gospodarczym i finansowym minionych kilku lat. Ma to być zastrzyk gotówki dla sektorów, które są najważniejsze dla wzrostu gospodarczego i konkurencyjności UE. Środki maja zostać przeznaczone na energetykę, szerokopasmowy Internet, transport oraz badania i rozwój. Wygląda jednak na to, że Polski rząd planuje przeznaczyć te fundusze na inwestycje węglowe.
Tą decyzją rząd Polski podkopuje wytyczne nowego unijnego pakietu klimatycznego, a jednocześnie szanse na wypracowanie ambitnego porozumienia w ramach negocjacji klimatycznych.
Węgiel jako główny surowiec energetyczny już dawno temu powinien przejść do historii! Otrzymując wsparcie z unijnych funduszy, nie mamy wymówki, żeby nie rozwijać się w kierunku niskoemisyjnej gospodarki.
A może tak zainwestować unijne środki, aby zaangażować lokalne społeczności do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz promowania ekologicznych projektów? Taka decyzja sprawiłaby, że nasza gospodarka byłaby czystsza i wydajniejsza.
Czy polski rząd zamierza stracić kolejną dekadę na nierentowne inwestycje węglowe? W ten sposób wyklucza się z kręgu postępowych krajów UE. W rezultacie Polska stanie się magazynem przestarzałych maszyn i technologii.
Jak pokazuje ostatnia analiza CBOS-u przeprowadzona dla Greenpeace, 68,3% Polaków uważa, że polska gospodarka powinna opierać się na odnawialnych źródłach energii, a tylko 27,5% sądzi, że na węglu.
Pozostaje zapytać, czy polski rząd jest reprezentantem lobby węglowego czy polskiego społeczeństwa?
Ogłoszenie w ramach COP20 inicjatywy na rzecz wzrostu edukacji ekologicznej, choć sympatyczne i przydatne, nie powinno być naszym jedynym sukcesem. Polski rząd powinien, w oparciu o długoterminowy plan, ograniczać nasz negatywny wpływ na klimat, działając na różnych frontach, także tych trudnych. W przeciwnym razie podkopuje swoją wiarygodność.
A i jeszcze jedno, kiedy przedstawiam się tu na COP i mówię, że pochodzę z Polski, chciałabym móc podzielić się z innymi przykładami tego, jak Polska rozwija sektor energii odnawialnej.

Paulina Szabat, obserwatorka na COP20 w Limie, w ramach Adopt the Negotiator

Tagi:

Przeczytaj również:

Podczas gdy Europa wydaje miliardy na zbrojenie i wzmocnienie swojego bezpieczeństwa militarnego, eksperci z krajów Grupy Wyszehradzkiej wzywają decydentów, aby nie przeoczyli negatywnych skutków zmian...
Tradycyjne postrzeganie bezpieczeństwa narodowego nie jest już wystarczające. Dlaczego? Bo zmiana klimatu nie jest już odległą wizją, ale realnym zagrożeniem, które wpływa na każdy aspekt...
Czy realizacja polityk klimatycznych może się przyczynić do poprawy jakości życia, ograniczenia ubóstwa i wzrostu dobrobytu w społeczeństwie? Jak to zrobić? W jaki sposób o...
Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna dla ludzi? W jaki sposób maksymalnie wykorzystać społeczne i ekonomiczne korzyści, które może nieść ze sobą jej realizacja? Czego...
Miniony rok dostarczał zatrważających dla klimatu i przyrody zdarzeń oraz danych. Jednak, choć trudniej to zauważyć, pozytywne zmiany w tym obszarze też mają miejsce. Niech...
Dr Paulina Sobiesiak-Penszko opowiada o bezpieczeństwie żywnościowym, którego nie utrzymamy bez troski o zdrowie, klimat, przyrodę i dobre warunki pracy rolników. W “Podcaście o klimacie”...
1 2 3 54