Konferencja Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki NIE”

Konferencja Koalicji  „Rozwój Tak – Odkrywki NIE”

Konferencja Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki NIE”


23 września 2013

Ogólnopolska Koalicja „Rozwój Tak – Odkrywki NIE” zorganizowała międzynarodową konferencję „Wpływ spalania węgla na zdrowie”, która odbyła się w piątek, 27 września 2013 r., w Domu Kultury w Gubinie, ul. Westerplatte 14.

Wydarzenie odbyło się przy współudziale Stowarzyszenia Ekologicznego  EKO-UNIA, Stowarzyszenia Nie Kopalni Odkrywkowej oraz partnerów z Niemiec (Umweltgruppe Cottbus, Pro-Guben). Celem konferencji było obalenie mitu, że energetyka węglowa jest tania. W rzeczywistości jest odwrotnie, ponieważ  nie uwzględnia się  kosztów leczenia chorób i obniżenia poziomu jakości życia w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Zarówno Polska, jak i Niemcy opierały w przeszłości swoją energetykę głównie na węglu, jednak dzisiaj oba kraje nie muszą być już od niej zależne. 

Podczas spotkania, zabrał głos m.in. dr hab. Leszek Pazderski z Greenpeace Polska, który opowiedział o tym, jaki będzie wpływ spalania węgla w przyszłej Elektrowni Gubin na zdrowie okolicznych mieszkańców. Z kolei Julia Huscher z  organizacji Health and Environmental Alliance (HEAL) opowiedziała o ekonomicznych kosztach, skutkach zdrowotnych wywołanych emisjami z elektrowni węglowych w Europie. W następnej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jakie są zdrowotne i środowiskowe skutki wydobycia węgla brunatnego w Północnych Czechach.